Gündem Haberleri

  İlk sağduyulu ses Avrupalı solculardan

  Hürriyet Haber
  18.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye'deki bombalı saldırılara Avrupa Parlamentosu'nun en kalabalık Grubu olan Sosyalistlerden sert bir kınama mesajı çıktı. Grup Sözcüsü Swoboda, kimsenin saldırıları anlayışla karşılayamayacağını söyledi.

  Avrupa Parlamentosu'nun en kalabalık grubu Sosyalistler, Türkiye'deki bombalı saldırıları kınadı ve bu saldırıları ‘‘kabul edilemez’’ olarak niteledi. 656 üyeli Avrupa Parlamentosu'nun 214 üyesi ile ‘‘en kalabalık grubu’’ olan Sosyalist Grup adına bir açıklama yapan grubun dış politika sözcüsü Avusturyalı Hannes Swoboda, ‘‘Türkiye'de bir çok insanın ölümüne neden olan PKK'nın saldırılarını şiddetle kınıyoruz’’ dedi. Bu saldırıların kabul edilemez olduğunu belirten Swoboda, ‘‘Terörün her türlüsünü kınıyoruz’’ dedi.

  SORUN SALDIRIYLA ÇÖZÜLMEZ

  Avrupa'da hiçkimsenin bu türlü şiddet olaylarına ve davranışlarına anlayış gösteremeyeceğini belirten Sosyalist Grup sözcüsü, PKK'nın Türkiye'nin tümünü savaş alanı ilan etmesinin ve sivil halkı ve Avrupalı turistleri de tehdit etmesinin kabul edilemez olduğunu kaydetti. Swoboda açıklamasında, ‘‘PKK bu davranışlarıyla sorunun çözümüne zarar verdiğini bilmelidir’’ dedi.

  Avrupa Parlamentosu'nun Sosyalist Grubu geçen hafta da parlamentonun Yeşiller Grubu tarafından düzenlenen ‘‘Kürt sorunu ve siyasi çözüm’’ konulu bir açık oturuma bir PKK temsilcisinin çağrılmasını protesto etmiş ve davetli olmasına rağmen bu toplantıya katılmayarak tepkisini göstermişti.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı