Gündem Haberleri

  İlk raunt Hoca’nın

  Hürriyet Haber
  14.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Listelere giremeyen küskünlere, kapatılan RP'nin Genel Başkanı Erbakan'ın yasağını kaldırmak isteyen FP tam destek verdi ve Meclis olağanüstü toplandı.226 vekille toplanan Genel Kurul'da yapılan oylamada ilk raundu Erbakan kazandı ve salı günü genel görüşme yapılması kabul edildi.

  Seçimlere beş hafta kala küskünler haraketini fırsat bilen ve FP'nin desteğini arkasına alan Necmettin Erbakan siyasi yasağının kaldırılması yönündeki adımında ilk raundu kazandı. FP'nin açık, CHP'nin gizli desteği sonucunda, küskünlerin girişimi, seçimlerin Meclis tarafından iptaline gidebilecek sürecin yolunu açtı. TBMM Başkanı Hikmet Çetin'in, tüm ihtilaflı durumlarda küskünlerden yana tavır alması, dünkü Genel Kurul'da gergin anlar yaşanmasına neden oldu. Meclis'in tatilden çıkmasını sağlayan küskünler, hükümeti düşürmeyi, seçim iptalini ve Necmettin Erbakan'ın yasağını kaldırmayı hedefliyor. Bu çerçevede ANAP Lideri Mesut Yılmaz ile DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in Yüce Divan'a gönderilmesi de hedefler arasında yer alıyor.

  SON DAKİKA TAKTİĞİ

  Meclis'in olağanüstü toplantısında, ilk andan itibaren karşılıklı taktik savaşları yaşandı. Toplantının açılmasını beklenenden daha fazla sayıyla sağlayan küskünler, Meclis'in tatilden vazgeçmesine ilişkin önergeyi de son anda vermeyi yeğlediler. Tartışmalı oturum sonunda önerge benimsendi ve Meclis tatili sona erdi. Genel Kurul salı günü resmen çalışmaya başlıyor. Genel Kurul'da dün Meclis serüveni özetle şöyle gelişti:

  FP yönetimi, Meclis'in olağanüstü toplantı gerekçesi dahi görüşülmeden acele atağa kalktı. TBMM Danışma Kurulu'nu toplantıya çağırarak, Pişmanlık Yasası, TCK'nın 312. maddesi ile Siyasi Partiler Yasası'nda düzenleme yapılmasına ilişkin tasarı ve tekliflerin gündemin ön sıralarına alınmasını istedi. Ancak bu çabası başarısızlıkla sonuçlandı.

  Genel Kurul olağanüstü olarak saat 15.00'te toplandı. 116 imza ile Meclis'i toplantıya çağıran listede küskünlere en büyük destek FP'den geldi. FP tam kadro Meclis'e gelerek, dengeleri istediği yönde değiştirdi. Toplantı için gerekli olan 184 sayısı, 42 fazlasıyla aşıldı ve 226 milletvekili TBMM'nin olağanüstü toplanması sağlandı. Cesaretlenen küskünler, Genel Görüşme'nin öngörüşmesinin sonunda salı günü yapılması kararlaştırılan asıl görüşmeyi beklemeden taktik değiştirdiler. Küskünler, kendi getirdikleri genel görüşme talebini reddettirdiler. Ardından Meclis'in çalışmaya devamı için yeni bir önerge verdiler. Bu önergenin gündeme alınıp alınmaması, oturumu yöneten CHP'li TBMM Başkanı Çetin ile DSP'li TBMM Başkanvekili Uluç Gürkan arasında sert tartışmaların yaşanmasına neden oldu. Çetin'e, ‘‘Nereden talimat aldın?’’ diye sataşmalar olurken, ANAP'lı Yaşar Topçu da CHP'yi, ‘‘Hem seçim isteyip hem de kaçan taraf olmakla’’ suçladı. Yapılan oylamada CHP'nin örtülü desteğini de alan küskünler 216'ya karşı 268 oyla Meclis'in tatilini sona erdirip çalışma kararı aldılar. FP Lideri Recai Kutan, DYP Lideri Tansu Çiller ve CHP Lideri Deniz Baykal'ın katılmadığı oturuma CHP'den sadece 3 milletvekili iktidar yönünde oy kullandı.

  ECEVİT'İN TEMASLARI VE UYARISI

  Başbakan Bülent Ecevit, Meclis'in çalışma kararının alınmasından sonra gazetecilere ‘‘Üzerinde düşeneceğiz tabi. CHP'nin durumu ilginç. Bu küskünler dışında diğerleri de oylamaya katılmadılar. Gelmek gereğini bile duymadılar. Şimdi Türkiye'yi bir kargaşa ortamı bekliyor’’ dedi. ‘‘Yeni taktik düşünüyor musunuz?’’ sorusuna, ‘‘Düşüneceğiz. Bu yeni bir gelişme’’ diyen Ecevit, bu durumu hem Cumhurbaşkanı Demirel hem de ANAP Lideri Yılmaz'la dün yaptığı görüşmelerde ele aldıklarını de kaydetti.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı