Gündem Haberleri

  İlk liste farklıymış

  Hürriyet Haber
  14.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Almanlar, ‘‘sahte depremzede çocuklar’’ olayının şaşkınlığını atamadı. Depremzedelerin gözardı edilmesine anlam veremeyen organizasyon sorumlusu Başkomiser Lutz Schmitz, ‘‘Gönderilen ilk liste farklıydı. Olay bizi de çok şaşırttı’’ dedi.

  ULUSLARARASI Polis Teşkilatı'nın (IPA) Wesel Teşkilatı Sorumlusu Başkomiser Lutz Schmitz, Almanya'ya moral gezisine getirdikleri ‘depremzede’ çocukların seçimini Ankara'nın yaptığını söyledi. Schmitz, ‘‘Çocukların tümünün polis ailelerinden olması, bir kısımının yeşil pasaportlu ve depremi bile yaşamamış çocuklardan oluşması bizi de çok şaşırttı’’ dedi.

  Gelenlerin tümümünün polis çocuğu olduğunu Alman ailelere söyleyemediklerini belirten Schmidt, şöyle konuştu:

  ‘‘Bizim için polis çocukları olmaları önemli değildi. Bizim asıl amacımız depremde mağdur olan hatta ailelerini kaybeden çocuklara bir ay boyunca bir tatil yaşatıp, içinde bulundukları sıkıntı dolu ortamdan kurtarmaktı. Ancak, buraya gelen çocukların tümü polis çocukları olması benim için de sürpriz oldu. Daha sonra ise hoşumuza gitmeyen durumlarda meydana geldi.'

  BİZİ ÇOK RAHATSIZ ETTİ

  Kendisine sunulan ilk listede bazı çocukların anne veya babasını, bazılarının ise hem anne hem de babasını kaybettiğine dair bilgiler olduğunu, yeni listede ise bunların bulunmadığını da doğrulayan Schmidt şöyle devam etti:

  ‘‘Türkiye'de bunca çocuk ailesini kaybetti ve çekilmez şartlar altında yaşam mücadelesi veriyorlar. Buraya gelen çocukların bazılarının depremi bile yaşamamaları ve maddi durumları iyi olan ailelerden gelmeleri de beni üzdü ve rahatsız etti.’’

  Gelen çocukların bir kısmının sorunlar çıkararak bir Türk aileyle kalmak istediğini söyleyen Schmidt, bu çocukların fikirlerini değiştirmeye çalıştıklarını, ancak sonuç itibariyle onların istekleri yerine getirildiğini vurguladı.

  Schmidt, daha sonra ilginç bir gelişmeye daha dikkat çekerek şöyle konuştu:

  ‘‘Daha çocuklar Almanya'ya gelmeden, bu çocukların buradaki çok sayıda akrabaları Alman ailelerine telefon ederek, çocukları yanlarına almak istedi. Ben buna hemen karşı çıktım ve bunun kesinlikle mümkün olmadığını ve çocukların mutlaka misafir ailede kalmaları gerektiğini söyledim. Çocukları Almanya'ya getirmek isteselerdi parasını verip önceden getirseydiler. Biz uğraştık onları getirdik ve şimdi ücretsiz geldikleri için sahip çıkmaya çalıştılar. Bu olacak şey mi?'

  Almanları zor durumda bıraktılar

  Schmidt, gelen çocukların, konuk oldukları ailelerde birçok gereksiz talep ve isteklerde bulunmaları ve böylece aileleri zor durumda bıraktıklarını itraf etmek zorunda kaldı.

  Bunu sonradan öğrendiğini açıklayan Schmidt, böylece bu çocukların fakir ailelerden gelmediğini geç de olsa öğrenmiş olduğunu söyledi. Schmidt, çocukların Türkiye'deki ailelerinin tümünün cep telefonlarının olmasının dikkatini çektiğini kaydetti. Schmidt, ‘‘Bir kısım çocukların giyimleri de çok kaliteliydi. Burada bazı çocuklar misafir aileden kendilerine verilen az kullanılmış giysileri asla kabul etmemeleri, sadece aileleri değil beni de üzdü’’ dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı