GeriGündem İlk kriz RTÜK’te
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlk kriz RTÜK’te

İlk kriz RTÜK’te
refid:18141442 ilişkili resim dosyası

TBMM’de CHP’li ve BDP’lilerin (Bağımsızların Meclis'e gelip BDP çatısı altında grup kurması halinde) yemin etmemesi, iki partinin RTÜK üyeliklerini tehlikeye attı. RTÜK’te 2’si AK Parti, 1’i CHP kontenjanından olmak üzere 3 üyenin görev süresi önümüzdeki ay dolacak. Bu üyelerin yerine yeni Meclis aritmetiğine uygun olarak CHP, BDP ve AK Parti kontenjanından birer üye seçilmesi gerekiyor. CHP ve BDP’nin grup kuramaması nedeniyle 3 üyelik AK Parti’ye geçmiş olacak. Bu durumda AK Parti’nin halen 6 olan ve BDP etkisiyle 5’e düşecek üye sayısı 7’ye yükselecek.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Fırat Kozok'un haberine göre, TBMM’de önceki gün patlak veren krizin ilk yansıması RTÜK’te kendini gösterecek. 13 Temmuz’da RTÜK’teki üç üyenin görev süresi doluyor. Bu üyeler, AKP kontenjanından seçilen Vahap Darendeli ve Başkanvekili Taha Yücel ile geçen yıl yaşamını yitiren Mehmet Dadak’ın yerine CHP kontenjanından seçilen Prof. Dr. Korkmaz Alemdar. 12 Haziran seçimlerinden sonra oluşan yeni Meclis aritmetiğine göre boşalan bu 3 koltuk için AKP, CHP ve BDP’den birer üye seçilecekti. Bu durumda AKP’nin üst kurulda halen 6 olan üye sayısı 5’e düşecek, CHP’nin 2, MHP ve BDP’nin de birer üyesi olacaktı.

 

RTÜK üyelikleri tehlikede

 

Ancak CHP ve BDP’nin önceki günkü yemin töreninde yemin etmeyerek grup kurmaması RTÜK üyeliklerini de tehlikeye sokacak. Kulislerde RTÜK seçiminin “CHP ve BDP ile uzlaşma zeminini kaybetmeme adına” temmuz yerine Meclis’in açılacağı ekim ayına ertelenebileceği konuşuluyor. Ancak bu durumda “görev süreleri dolan 3 üyenin yeni üyeler seçilinceye kadar görevde kalıp kalmayacakları” ayrı bir tartışma konusu oluşturuyor. Çünkü RTÜK Yasası’nda bu tür durumlar için net bir ifade bulunmuyor. RTÜK uzmanlarına göre bu konudaki karar da Meclis tarafından verilebilir.

 

Bazı RTÜK kaynakları ise üyelik seçiminin Meclis tarafından ve “parti grubu” esas alınarak belirlendiğini savunurak “Yasal hüküm açık. Resmen grubu olmayan partiler aday gösteremezler” görüşünü savunuyor. RTÜK Yasası’nın 35’inci maddesinde, TBMM tarafından belirlenen kurul üyelerinin seçiminde, parti gruplarının milletvekili sayısı esas alınıyor.

 

RTÜK'TEN ISTAKOZ CEZASI

Yorumları Göster
Yorumları Gizle