Gündem Haberleri

  İlk kez kol nakli yapıldı

  Hürriyet Haber
  25.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fransa'nın Lyon kentinde uluslararası bir cerrahlar ekibi, tıp tarihinde ilk kez bir insandan diğerine önkol naklini gerçekleştirdi.

  Edouard Herriot Hastanesi'nden yapılan açıklamaya göre 1989 yılında bir kaza sonucu sağ kolu dirseğinden kopan 48 yaşındaki Avustralya vatandaşı Clint Hallam, önceki gece 13 buçuk saat süren ameliyat sonunda yeni bir kola kavuştu. Ölüm biçimi ve kimliği gizli tutulan bir şahıstan alınan önkol, Clint Hallam'ın dirseğine dikildi. Uzmanlar, tıp tarihinde ilk kez yapılan bu operasyonun, ilk kalp nakli kadar büyük önem taşıdığına dikkat çektiler.

  Mikrocerrahi alanında kaydedilen ilerlemeler sayesinde gerçekleşen ameliyatta iki kemik karşı karşıya getirilerek, bütün damarlar, sinirler, tandonlar, kaslar ve deri dikildi. Hastanın durumunun iyi olduğu bildirildi. Ancak Hallam'ın yeni koluna uyum sağlayıp sağlamadığının anlaşılabilmesi için birkaç hafta geçmesi gerekiyor.

  Dünyanın en büyük mikrocerrahi uzmanlarını bir araya getiren operasyona, Fransız hekim Jean-Michel Dubernard ve Avustralyalı uzman Earl Owen başkanlık etti. Ekipteki diğer cerrahların ise İngiliz ve İtalyan olduğu belirtildi. Hastane yetkilileri, bu operasyonun çeşitli kazalar ve savaşlar nedeniyle uzuvlarını kaybeden milyonlarca insan için umut ışığı olduğunu söylediler.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı