Gündem Haberleri

  İlk kez bir Müslüman, pilot olmak için İsrail'e başvurdu

  A.A.
  03.01.2006 - 10:23 | Son Güncelleme:

  “18 yaşında, liseden iyi dereceyle mezun ve yetenekli bir İsrailli sivil pilot... Rüyası ise İsrail hava kuvvetlerinde pilot olmak, ama bunun için bir engeli var. O bir Müslüman Arap...”

  İsrail'in Yediot Ahronoth gazetesi, tek emeli İsrail Hava Kuvvetleri'nde pilot olmak olan ve bunun için orduya başvuran, İsrail'in kuzeyinden Müslüman Arap gencinin öyküsünü bu şekilde duyurdu. Gazetede, gencin yüzü kapatılmış bir fotoğrafı da kullanıldı, ancak ismine yer verilmedi.

  Arap gencinin, İsrail ordusunun askere alma sürecinin ilk aşamasını geçtiği ve hava kuvvetlerinin pilot eğitim kursuna katılma talebinde bulunduğu da belirtildi. Başarırsa İsrail'in ilk Müslüman Arap pilotu olacak genç ise, orduya gönderdiği mektupta, “Sizden rüyamın gerçekleşmesine ve orduda hizmet etmeme izin vermenizi bekliyorum. En büyük hülyam ve amacım pilot olmaktır. Hava kuvvetlerinde veya benzeri bir birimde hizmet için yeteneğim ve bilgim olduğuna inanıyorum” dedi.

  İSRAİL ORDUSU TALEBİ DEĞERLENDİRECEK

  İsrail ordusu kaynakları ise bunun alışılagelmiş bir talep olmadığını ve talebin ordu personel bölümünce gözden geçirileceğini belirtti. Yetenekleri açısından uygun bulunursa, güvenlik soruşturulmasına tabi tutulduktan sonra, gencin kursa kabul edilip edilmeyeceğine karar verilecek. İsrail'in Arap nüfusu, genel toplamın yüzde 20'si düzeyinde olmasına rağmen, her yıl askerlik hizmeti yapanların sayısının 20 dolayında bulunduğu da belirtildi.

  İSRAİLLİ HOCASINDAN TAM DESTEK

  Arap gencine pilotluk eğitimi veren İsrailli yedek binbaşı hocası Michael ise öğrencisine güvenin tam olduğunu anlattı ve orduya tavsiye mektubu da yazdı. Öğrencisini “çok parlak, uçmaya, başarılı olmaya çok hevesli” olarak niteleyen İsrailli hoca, mektubunda, “Ordunun onun rüyalarını gerçekleştirmesine imkan vermesinden ve onun İsrail ordusunun seçkin birimlerinden birine katılmasından çok mutlu olacağını” belirtti. Binbaşı Michael, bunun orduya, İsrail vatandaşlarının tümüne açık olduğunu göstermesi açısından da bir fırsat vereceğine inandığını kaydetti.

  SADAKAT SORUNU

  Mektubunda, öğrencisinin “sadakatinin kime olduğu” sorusuyla da yüzleşmek durumunda kalacağını belirten İsrailli Hoca, şöyle devam etti: “Samimiyetle, kendisine bir sadakat sorunu bulunduğunu, bir Arabı Gazze'de veya Lübnan'da diğer Arapları bombalamaya göndermenin güç olacağını anlattım. Ama o, 'Ben İsrail devletinin bir vatandaşıyım. Beni bir deneyin, göreceksiniz. Ben bu ülkede yaşıyorum ve benden ne isteniyorsa, onu yapmaya istekliyim. Orduya girme zorunluluğum olmamasına rağmen, ben de diğer vatandaşlar gibi görevimi yapmak istiyorum' dedi.”

  Oğlunun orduya girme talebine destek veren babası da bunun ordu ve ülke için test anlamına geleceğini ifade etti. Baba, “Devlet, Arap vatandaşlarına da açık olduğunu, devleti ilk öncelik sırasına koyan herkesin herhangi bir yere kabul edildiğini göstermelidir. Araplar bir köşede, İsrail yaşamından ayrı tutulamaz” diye konuştu. İsrail ordu sözcüsü ise ordunun, her din ve kökenden gençleri, komando birimlerine katılma yolundaki talepleri nedeniyle kutlarken, bu özel talebin gözden geçirileceğini belirtmekle yetindi.

  TEPKİLER

  Öte yandan, gazetenin internet sitesinde de yer alan habere çok değişik yorumlar geldi. Yorum yazanların çoğunluğu, bir Arap vatandaşın orduya girme talebine tepki gösterdi, buna izin verilmemesini istedi. Arap gencine ”Truva Atı” benzetmeleri yapıldı, Filistin hava kuvvetlerine, El Kaide'ye katılması önerildi. “İsrail deli olmalı, 11 Eylül'den ders alın” diyenler de olurken, bazı İsrailliler “okudukları olumsuz, ırkçı yorumlar karşısında şoke olduklarını” belirtti.
  Arap gencini kutlayanlar, alkışlayanlar, orduda Dürzi ve Bedevilerin bulunduğunu hatırlatarak, ona şans verilmesini isterken, gencin rüyalarının gerçek olmasını da dilediler. Habere Gazze'den yorum yazan bir Arap ise “Neden olmasın” diye görüş bildirdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı