Gündem Haberleri

  İlk iş cenazeler

  Hürriyet Haber
  14.02.2005 - 01:28 | Son Güncelleme:

  ISAF komutasını yeniden devralan Türk gücünün ilk işi, Afganistan’da 10 gün önce düşen uçakta can veren 9’u Türk, 102 kişinin cesetlerini toplamak olacak. ISAF Komutanı Korgeneral Ethem Erdağı, enkazın bulunduğu bölgeye özel dağcı komando birliği gönderildiğini açıkladı.

  TÜRKİYE, Afganistan’daki Uluslararası Güvenlik ve Yardım Kuvveti’nin (ISAF) komutasını 6 ay süreyle, dün Kabil’de düzenlenen törenle Avrupa Kolordusu’ndan (EUROCORPS) devraldı. Törende konuşan Afganistan Savunma Bakanı Abdül Rahim Vardak, Türkiye’nin komutası altında da ISAF ile yakın ilişkilerini sürdüreceklerini kaydetti. ISAF’ın yeni komutanı Korgeneral Ethem Erdağı da, Afganistan’da yeni bir dönem başladığını ve artık terörün bir korku kaynağı olmaktan çıktığını belirterek, ’Geçmişte hayal edilemeyenlerin gerçek olduğunu’ söyledi.

  ISAF komutasını devralan Türk gücünün ilk görevi Kabil’in doğusunda düşen uçağın enkaz kaldırma çalışmaları oldu. Kaza yerine özel dağcı komando birliği gönderdiklerini söyleyen Erdağı, hava şartlarının olumsuzluğu nedeniyle arama kurtarma çalışmalarının aksadığını belirterek, şunları kaydetti:

  ‘İlk defa bugün (dün) havanın müsait olmasıyla birlikte, patlayıcı madde uzmanı bir imha ekibini, onun arkasından da dağcılıkta uzman bir grubu bölgeye indirdik. Araştırmaya devam ediyorlar. Afgan milli ordusundan elemanları da bölgeye indirdik. Aynı zamanda, basın mensupları da bölgeye götürülecek. Şu anda orada tespit ettiğimiz şey, yaşayan bir kişinin olmadığı, uçağın çok fazla parçalara ayrıldığı ve karakutunun henüz bulunamadığı. Ancak bugünden itibaren kurtarma faaliyetlerine hız vermiş olacağız. Bugün ilk defa hava müsait oldu.’

  Korgeneral Erdağı, başka bir soru üzerine, ‘Maalesef 102 yolcunun tamamını kaybetmiş bulunuyoruz, maalesef aralarında 9 Türk de var. Ölenlere rahmet, ailelerine başsağlığı diliyoruz. Faaliyetlerimizi hızlandırmak için elimizden geleni yapıyoruz’ dedi.

  ISAF’ın komutası yeniden Türkiye’de

  TÜRKİYE,
  Afganistan’daki Uluslararası Güvenlik ve Yardım Kuvveti’nin (ISAF) komutasını Kabil’de düzenlenen törenle Avrupa Kolordusu’ndan devraldı. Törene 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon ve NATO’nun Afganistan’daki sivil temsilcisi Hikmet Çetin de katıldı. ISAF’ın yeni komutanı Korgeneral Ethem Erdağı, ISAF sancağını Almanyalı NATO Müşterek Kuvvet Komutanı Orgeneral Gerhard Back’den devraldı. Back, yaptığı konuşmada, tecrübesi göz önüne bulundurulduğunda, Türkiye’nin ISAF 7’nin komutası döneminde başarılı olacağına şüphe duymadığını kaydetti.

  Çapraz kutlama

  NATO Müşterek Kuvvet Komutanı Orgeneral Gerhard Back, ISAF’ın komutasını 6 aylığına Türkiye’ye devreden Fransız Korgeneral Jean Pierre Py ile ISAF 7 komutanı Korgeneral Ethem Erdağı’nın ellerini çapraz biçimde sıkarak kutladı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı