Gündem Haberleri

  İlk Godzilla ve Agnes Varda Bryan Ferry ve kuzey cazı

  Hürriyet Haber
  07.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Her yerde bulunması kolay olmayan filmleri ve CD'leri meraklılarına ulaştıran BİL'S mağazası bu ay da sinema ve müzik severleri tatmin edecek seçenekler sunuyor.

  Beyaz Gömlek Koleksiyonu'yla tanınan BİL'S Eylül ayında da Nişantaşı'ndaki mağazasında sinema tarihinden seçmeler ile alternatif müzik seçenekleri sunmaya devam ediyor.

  Mağazının ikinci katında yer alan film gösterimleri kapsamında bu ay sinemaseverler Yeni Dalga'nın tek kadın yönetmeni Agnes Varda'nın ‘‘Hayat ve Paris Manifestosu'' olarak nitelendirilen ‘‘Cleo de 5 a 7'' (5'ten 7'ye Cleo) adlı 1962 yapımı filmini seyredebilir. Corinne Marchand, Antoine Bourseiller, Dorothee Blanck, Michel Legrand, Anna Karina, Eddie Constantine ve Jean-Luc Godard'ın rol aldığı film, bir şarkıcının sağlığıyla ilgili doktor raporunu beklerken falcısında, şapkacısında, sokaklarda ve evinde geçirdiği iki saati gözler önüne seriyor. Bir diğer film de Marco Ferreri'nin yönettiği, Marcello Mastroianni, Ugo Tognazzi, Michel Piccoli ve Philippe Noiret gibi büyük oyuncuların rol aldığı ‘‘La Grande Bouffe'' (Büyük Tıkınma). 1973 yapımı film, canı sıkılan dört orta yaşlı erkeğin çatlayıncaya kadar tıka basa yiyerek toplu olarak intihar etmeye karar vermesi üzerine kurulu.

  Bugüne kadar sayısız devam filmi çevrilen, beyazperdenin en ünlü canavarlarından Godzilla'nın orijinalini seyretmek isteyenler, Japon-Amerikan ortak yapımı ilk ‘‘Godzilla''yı (1956) BİL'S'te seyredebilir. İnoşiro Honda ve Terry Morse'un birlikte yönettikleri filmde, Raymond Burr, Takashi Shimura, Momoko Kochi ve Akira Takarada rol alıyorlar. Ayrıca, ‘‘Zorba''nın yönetmeni Michael Cacoyannis'in, başrolünü Melina Mercouri'nin üstlendiği, aşk, tutku, cinayet gibi kavramlar etrafında dönen ‘‘Stella'' (1955) adlı filmi de gösterilecek.

  Bryan Ferry'den Aşk Kölesi

  BİL'S'in Eylül ayında sunduğu CD'ler arasında, bu yaz İstanbul Uluslararası Caz Festivali'nde Açıkhava'daki seyircileri fazlasıyla memnun eden Bryan Ferry'nin ‘‘Smoke Gets in Your Eyes'', ‘‘These Foolish Things'' gibi şarkılarını topladığı ‘‘Slave to Love'' adlı albümü bulunuyor. Ayrıca, müzisyen Jeff Gardner'ın, neredeyse bütün kitapları Türkçe'ye de çevrilen yazar Paul Auster'ın romanlarından esinlenerek oluşturduğu ‘‘The Music of Chance'' adlı albümü; trompetçi Nills Petter Molvaer'in kuzey cazı örneklerini içeren, pikolo trompet'ten sample'lara, insan sesinden teknolojinin farklı olanaklarına, pek çok ses tekniğini denediği ‘‘Solid Ether'' adlı albümü ve ünlü çellist Pablo Casals'ın yorumladığı J.S. Bach'ın ‘‘Çello Suitleri'' de bu türlerin meraklılarını bekliyor.

  Tasarım ve moda dünyasındaki yenilikleri merak edenler de mağazadaki tasarım ve moda yayınları aracılığıyla bu meraklarını giderebilirler.

  Rumeli Cad. Nişantaşı İş Merkezi, No: 1. Nişantaşı. İnternet adresi: www.bils.com

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı