Gündem Haberleri

  İlk duruşmada 508 yıl 3 ay hapis

  AA
  21.04.2016 - 02:05 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin yakından takip ettiği Karaman’daki 10 çocuğa cinsel istismar davası başladığı gün bitti. “Çocuklar kendi aralarında cinsel ilişkiye girdi, suçu bana attı” diyen öğretmen Muharrem Büyüktürk ilk duruşmada 508 yıl 3 ay hapis cezası aldı. Soruşturmanın Ensar Vakfı ve KAİMDER yönünden genişletilmesi talebi ise kabul edilmedi.

  KARAMAN Gazi Mustafa Kemal İlkokulu’ndan görevli sınıf öğretmeni Muharrem Büyüktürk (54), Ensar Vakfı ile Karaman İmam Hatip Okulları Mezunları Derneği’ne (KAİMDER) ait kayıt dışı yurtlarda barınan 10 erkek öğrenciden 7’sine tecavüz, 2’sine cinsel taciz, 1’ine de müstehcen görüntü izletip taciz etmekten ilk kez hâkim karşısına çıktı.

  GECE OPERASYONU

  ‘Kasten yaralama’, ‘çocuğu müstehcen yayınları okumaya ve seyretmeye teşvik’, ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’, ‘cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyet yoksun kılma’, ‘çocuğun cinsel istismarı’ suçlamalarından 600 yıl hapis cezası istenen öğretmenin başta duruşmaya görüntülü sistemle katılacağı söylendi. Fakat, Büyüktürk, tutuklu bulunduğu Konya Ereğli Cezaevi’nden önceki gece Karaman’a getirildi. Adliye nezarethanesinden, doğruca Ağır Ceza Mahkemesi’ne çıkan bir koridordan geçti ve salona girdi. Savunmasında hakkındaki suçlamaları kabul etmediği belirtilen Muharrem Büyüktürk, TEOG başarıları bulunan iyi bir eğitimci olduğunu söyledi.

  ‘BASKI ALTINDA İFADE VERDİM’

  Çocukları evladı gibi sevdiğini ileri süren Büyüktürk “Ben yapmadım, polisler çocukları yanlış yönlendirmiş” dedi. Emniyette baskı altında verdiği ileri sürdüğü ifadeleri kabul etmediğini söyleyen Büyüktürk, “Polis bana ‘Sen burada anlat, ceza almazsın’ dedi. Ben de anlattım” diye konuştu.

  ‘TESELLİ İÇİN ONLARLA YATTIM’

  İfadesinde, çocukları suçlayıp suçu üzerine atmak istediklerini iddia eden sanık “Ailelerin ve çocukların olduğu ortamda yargılanmak isterdim. Müstehcen film izletmedim. Fen bilgisi dersi kapsamında YouTube’dan canlı üremesiyle ilgili belgesel izlettim. Keşke çocuklar da burada olsaydı, onlarla karşılaşsaydık” dedi. Beraatına karar verilmesini isteyen Muharrem Büyüktürk, “Çocukların sınav dönemlerinde, onları teselli etmek için yanlarına yatıyordum” dedi.

  ‘BEN DE BABASIZ BÜYÜDÜM’

  Büyüktürk, son savunması yaparken bir ara babasız büyüdüğünü söyleyip ağlayarak şöyle dedi: “Ben çok üzgünüm, babasız büyüdüm. Bu yüzden de çocuklara hep babalık yapmaya çalıştım. Çocuklara kendi cebimden hep masraf ettim. Ben onların anne-babası gibi oldum. Bana iftira attılar. 2 yıl Ensar Vakfı’nda, 3 yıl KAİMDER’de kaldığım dönemlerde benimle ilgili şikâyette bulunan olmadı. Bu çocuklar 6 ay yalnız kaldılar. Bunlar kendi aralarında cinsel ilişkiye girmişler. Ben aileleri uyardım fakat aileler beni dinlemediler. Benim hakkımda şikâyette bulundular.” Dava, nadir rastlanan bir durumla ilk duruşmada sona erdi. Muharrem Büyüktürk toplam 508 yıl 3 ay hapis cezası aldı. Cezada herhangi bir indirim uygulanmadı.

  İlk duruşmada 508 yıl 3 ay hapis

  AVUKAT ZOR İKNA EDİLDİ

  KARAMAN Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya mağdur çocuklar ve aileleri katılmadı. Ensar Vakfı Başkanı avukat İsmail Cenk Dilberoğlu, mağdur avukatı olarak duruşmada yer aldı. Sanık öğretmenin savunması için Karaman Barosu tarafından bir avukat güçlükle ikna edildi.

  SORUŞTURMA GENİŞLETİLMEDİ

  MAĞDUR avukatları, soruşturmanın genişletilmesini, Ensar Vakfı ve KAİMDER’in yurtlarının denetlenmesiyle ilgili Karaman Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü hakkında da işlem yapılmasını istediler. Mahkeme talebi reddetti.

  KAİMDER DE MÜDAHİL OLDU

  MAHKEME cinsel istismarın yaşandığı yurtların bağlı olduğu Ensar Vakfı, KAİMDER, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile baroların çocuk hakları komisyonları, Çocuk Hakları Koruma Derneği, İnsan Hakları Derneği’nin davaya müdahil olma taleplerini kabul etti. 50 kişi kapasiteli duruşma salonuna 100 kişi girdi. Duruşmayı, AK Parti ve CHP milletvekilleri de izledi. 

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı