Gündem Haberleri

  İlk Çocuk Kongresi’ni Mardin korosu açtı

  Mustafa KÜÇÜK / İSTANBUL
  26.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, açılışını yaptığı Türkiye 1’inci Çocuk Hakları Kongresi’nde salona asılan ‘Salıncaktaki Atatürk’ fotoğrafını göstererek, “Çocukluğunuzdaki saflığı hep yaşatın” dedi. Kongreye, Bilge Köyü katliamından kurtulan çocukların da aralarında bulunduğu Mardin Çocuk Korosu damga vurdu.

  İKİ kez ertelenen 1’inci Türkiye Çocuk Hakları Kongresi, Haliç Kongre Merkezi’nde başladı. Kongrenin açılışına, Bilge Köyü Katliamı’ndan kurtulan çocukların da aralarında bulunduğu Mardin Çocuk Korosu damga vurdu. 8 kız, 3 erkek öğrenciden oluşan koro, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’in de katıldığı açılışta Çocuk Hakları Şarkısı’nı seslendirdi. Şahin, açılış sonrası çocukları tek tek kutladı. Türkiye Çocuk Zirvesi Kurucusu ve Genel Sekreteri Ebrize Çeltikçi de, Şahin’e, çocuklar adına gümüş ay-yıldız rozet, Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin’e de “Çocuk Dostu Ödülü” verdi.

  ‘Huzur ve barış böyle gelir’

  Açılışta konuşan TBMM Başkanı Şahin, sahneye asılan Atatürk’ün salıncaktaki fotoğrafını göstererek, şunları söyledi: “Gazi Mustafa Kemal’in salıncaktaki hali herkese büyük bir mesajdır. ‘Çocukları unutmayın. Çocukluğunuzda sahip olduğunuz saflığı ve temizliği büyüyünce de hayatınızda yaşatın’ anlamına yorumluyorum. Keşke hepimiz çocukluğumuzda sahip olduğumuz o saflığı, o temizliği, o berraklığı, o kalbimizdeki karşılıksız sevme duygusunu büyüyünce de hep muhafaza edebilsek. Büyüdüğünüzde şimdi sahip olduğunuz o temizliği ve saflığı her zaman muhafaza edin. Bunu başarabildiğinizde, bu başarıldığı takdirde işte o zaman dünyanın özlemle aradığı ve beklediği huzur ve barış gelir.” /images/100/0x0/55eb47b1f018fbb8f8b6fb03

  Dakikada 30 çocuk açlıktan ölüyor

  Şahin, UNICEF verilerine göre dünyada ilkokul çağına gelmiş ama okuma imkanı bulmayan 100 milyondan, yine ilkokul çağına gelmiş ama hâlâ nüfusa kayıtlı olmayan 50 milyondan fazla çocuk bulunduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti: “Her gün 5 yaşından küçük 24 bin çocuk, çoğunluğu önlenebilir nedenlerden hayatını kaybediyor. BM verilerine göre dakikada 30 çocuk açlık nedeniyle hayatını kaybediyor. Maalesef insanoğlu ve ülkeler yılda 1.5 trilyon TL’yi silahlanma için ayırabiliyor. Bu paranın çok az bölümüyle çocuklarla ilgili olumsuzlukları ortadan kaldırmak mümkün. 500 milyon ile 1.5 milyar arası çocuk her yıl şiddete maruz kalıyor. 5-14 yaş arası 150 milyon çocuk ağır işlerde çalıştırılıyor. 1 milyardan fazla çocuk silahlı çatışmaya sahne olan bölgelerde şiddetin gölgesinde yaşamak zorunda. 250 bin çocuğun eline silahlı örgütler tarafından silah tutuşturulmuş. Yine her yıl 1 milyon 200 bin çocuk çeşitli amaçlarla kaçırılıyor.”

  Salıncak ödül aldı

  TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, 1’inci Hakları Alınmış Çocuklar Kısa Film Yarışması’nda 34 film arasından ödüle layık bulunan “Salıncak” adlı filmin yönetmeni Bilal Çakay’a ödülünü verdi. Türkiye Çocuk Zirvesi Kurucusu ve Genel Sekreteri Ebrize Çeltikçi de, Şahin’e, çocuklar adına gümüş ay-yıldız rozet taktı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı