Gündem Haberleri

  İlk aklanma

  Hürriyet Haber
  25.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yılmaz'ın kabineye girmesinin önündeki 8 soruşturma dosyasının engelinden biri kalktı. Komisyon, Kurtköy Havaalanı ihalesinde Yılmaz'ın Yüce Divan'a sevkine gerek görmedi.

  ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın hükümete girmesinin önündeki engellerden biri kalktı. İstanbul Kurtköy Havaalanı İhale Usulsüzlüğü Soruşturma Komisyonu, Yılmaz'ın Yüce Divan'a sevkine gerek olmadığına karar verdi. Yılmaz, 8 soruşturmadan ilkinde ‘Ortakların dayanışması’ ile aklandı.

  Soruşturma Komisyonu, üç aydan fazla süren çalışmalarını dün tamamladı. Komisyonun DSP'li Başkanı Necati Albay, üyelerin rapor hakkındaki görüşlerini aldıktan sonra oylama yaptı. FP ve DYP'li üyeler, Yüce Divan'a sevk yönünde görüş dile getirirken, DSP, MHP ve ANAP'lı üyeler, aksi yönde konuşmalar yaptılar. Daha sonra yapılan oylamada, 5'e karşı 9 oyla Yılmaz'ın Yüce Divan'a sevkine gerek olmadığına karar verildi. MHP'li Reşat Doğru ise, ‘‘Bu konuda tavır ortaya koymak istemiyorum’’ diyerek, çekimser kaldı ve ortakların ‘aklama’ konusundaki gizli anlaşmasına ters düştü.

  FP’DEN SUÇLAMA

  Komisyon Başkanı Necati Albay, komisyonun, ‘aklamak ya da karalamak gibi’ bir görevi olmadığını belirterek, ‘‘Çalışmalara katılan arkadaşlarımız sadece doğruları tespit ederek, o yönde oy kullanmışlardır’’ dedi.

  Komisyonun FP'li üyesi Nazlı Ilıcak ise ‘‘Sayın Yılmaz, Yüce Divan'a giderek aklanmak istiyordu, ancak ne hikmetse komisyonun iktidar partili üyeleri bunu engellediler. Ortaklar anlaşmalı olarak birbirine aklıyor’’ dedi.

  RAFTA KALMIŞTI

  Aynı iddialar, bir önceki dönemde de soruşturma komisyonunda araştırılmış, ancak komisyon bu kez ‘Yüce Divan’a sevk' yönünde karar almıştı. O dönemde hükümete dışardan destek veren CHP milletvekilleri, muhalefet ile hareket etmişti. DSP'li Albay, geçen dönem de komisyona başkanlık etmiş ve seçim öncesinde Yılmaz aleyhinde sonuç doğurmasını önlemek için raporu, TBMM Başkanlığı'na vermemişti.

  KARAR İCRA KURULU'NUN

  TBMM Başkanlığı'na verilecek komisyon raporunda, Kurtköy Havaalanı İhalesi kararının 14 Kasım 1996 tarihinde Tansu Çiller'in başbakanlığı döneminde, Milli Savunma Bakanı Turan Tayan ve Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı'dan oluşan İcra Kurulu tarafından alındığı belirtildi. İhalenin 13 ay boyunca gerçekleştirilmemesi üzerine dönemin Milli Savunma Bakanı'nın Çiller'e, ardından da 13 ay sonra göreve gelen Mesut Yılmaz'a mektup gönderdiği ve Yılmaz'ın başkanlığında toplanan ikinci İcra Kurulu'nun ihaleye karar verdiği belirtildi. Kurtköy havaalanının alt yapı çalışmalarını tamamlandığı, havaalanın yıl sonunda hizmete gireceği belirtildi.

  Yılmaz ifade verecek

  ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, bugün toplanacak Çete ve Türkbank Soruşturma Komisyonları'na ifade verecek. Bu komisyonlara ifade veren Alaattin Çakıcı ve Erol Evcil, Yılmaz'ı suçlayan iddialarda bulunmuşlardı

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı