Gündem Haberleri

  Ilısu barajına İngiliz yatırımı tehlikede

  Hürriyet Haber
  01.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  İngiltere'de yayımlanan The Observer gazetesi, Dicle nehri üzerinde inşa edilecek Ilısu Barajı ile ilgili uzman raporunun İngiliz hükümetine teslim edildiğini duyurdu.

  Gazetede yer alan haberde, raporun son derece olumsuz unsurlar taşıdığı ileri sürüldü.

  Raporun, barajın inşa edileceği bölgede yaratacağı çevre zararlarıve insan hakları üzerinde yaratacağı olumsuz etkileri ön plana çıkardığı belirtilen haberde, ayrıca projenin bu haliyle uluslararası standartları yakalamaktan uzak olduğu görüşüne yer verdiği de öne sürüldü.

  HASANKEYF ZARAR GÖRÜR

  İngiltere'de 1999 yılında Ticaret ve Sanayi Bakanı Stephen Byers tarafından hazırlanması istenen rapor hazırlayanların, baraj inşası sırasında evlerinden olacak kişilerin yeniden yerleşimleri sorununun yanı sıra arkeolojik açıdan büyük önem taşıyan Hasankeyf'in zarar göreceğine de dikkat çektikleri belirtildi.

  Gazete, böyle bir raporun varlığına rağmen hükümetin bu projeye yatırım yapacak İngiliz firma ya da firmalarına kredi onayı vermesininmümkün olamayacağını da savundu.

  Bu arada, gazeteye görüş bildiren bazı bakanlık yetkilileri de ''son karar alınmadı, fikir teatileri sürüyor'' demekle yetindiler.

  Öte yandan, gazete, raporda son ekonomik krizle sarsılan Türk ekonomisinin 1.25 milyar sterlinlik projeyi sürdürüp sürdüremeyeceğinedair kaygıların yer aldığını da ileri sürdü.

  İngililtere'nin ünlü inşaat devlerinden Balfour Beatty Ilısu Barajı projesine 200 milyon sterlinlik yatırım yapmak için hükümetin onayını bekliyor.

  Dicle nehri üzerinde inşa edilmesi planan barajla ilgili tartışmaların sürdüğü İngiltere'de bizzat Başbakan Tony Blair'in projeye destek verdiği, hatta başbakanın, barajın Türkiye'nin komşularıyla arasında gerginlik yaratacağına dair tartışmaları da haksız bulduğunu açıkladığı biliniyor.

  The Observer, deprem sonrasında Türkiye'nin Marmara bölgesinde pekçok iş alan diğer İngiliz firmalarının da, hükümetin Balfour Beatty'nin yatırımına destek vermesini dört gözle beklediğini de kaydetti.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı