Gündem Haberleri

  Ilıcak kaçarken yakalandı

  Hürriyet Haber
  28.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yüz binlerce okuru televizyon vaadiyle dolandırdığı gerekçesiyle hakkında tutuklama kararı verilen Akşam Gazetesi'nin eski sahibi Mehmet Ali Ilıcak, dün akşam Londra'ya kaçmak üzereyken uçakta yakalandı. Gazetenin eski yönetim kurulu üyeleri Can Aksın ile Ilıcak'ın üvey babası Emin Şirin de tutuklanarak Bayrampaşa Cezaevi'ne gönderildi.

  Yüz binlerce okuru, kupon karşılığı televizyon vereceği vaadiyle dolandıran Akşam Gazetesi'nin eski sahibi Mehmet Ali Ilıcak, yurtdışına kaçmak üzereyken, havalimanı polislerinin uyanıklığı sayesinde yakalandı. Kendilerine herhangi bir uyarı gelmemesine rağmen tutuklama kararını TV'den öğrenen polisler, uçağın da 45 dakika rötar yapması üzerine Ilıcak'ı kaçamadan yakaladılar. Yazar Can Aksın ile Ilıcak'ın annesi Nazlı Ilıcak'ın eşi Emin Şirin ise dün tutuklanarak Bayrampaşa Cezaevi'ne gönderildi.

  Akşam Gazetesi'nin 1995 yılında kupon karşılığı vermeyi vaat ettiği televizyonların bandrol bedelinin ödenmemesi üzerine TRT, Aslı Yayıncılık AŞ'nin yönetim kurulu eski üyeleri Mehmet Ali Ilıcak, Can Aksın ve Emin Şirin hakkında suç duyurusunda bulundu.

  Bunun üzerine Ankara Cumhuriyet Savcılığı, ‘dolandırıcılık’ iddiasıyla haklarında soruşturma açtığı sanıkların delilleri ‘karartması’ ihtimali nedeniyle mahkemeye başvurarak gıyabi tutuklama kararı çıkarılmasını istedi. Talep üzerine Ankara 12'nci Sulh Ceza Mahkemesi, TRT'den aldığı 1.4 trilyonluk 340 bin adet bandrolün parasını ödemediği gerekçesiyle Ilıcak hakkında tutuklama kararı verdi. Karar, anında İstanbul'a iletildi. Akşam Gazetesi'nin eski adresinin Şişli'de olması nedeniyle gıyabi tutuklama kararları Şişli Cumhuriyet Savcılığı İnfaz Kalemi'ne gönderildi. Savcılık Kalemi de kararı Asayiş Şubesi İnfaz Bürosu'na ileterek sanıkların yakalanmasını istedi.

  Mehmet Ali Ilıcak, polisin tüm aramalarına rağmen bulunamazken, haklarında gıyabi tutuklama kararı bulunan yazar Can Aksın ile Ilıcak'ın üvey babası Emin Şirin, dün akşam polis tarafından Akşam Gazetesi'nden alınarak Şişli Nöbetçi 2'nci Sulh Ceza Mahkemesi'ne çıkarıldı. Aksın ve Şirin, haklarındaki gıyabi tutuklama kararı vicahiye çevrilerek Bayrampaşa Cezaevi'ne gönderildi.

  Gün boyu aranmasına rağmen bulunamayan Mehmet Ali Ilıcak ise Londra'ya kaçmak üzereyken, polislerin dikkati sonucu THY uçağında yakalandı. İngiltere'ye gitmek üzere THY'nin 18.15'te kalkacak olan İstanbul - Londra seferini yapacak uçağına binen Ilıcak, uçak 45 dakika rötar yapınca yakayı ele verdi.

  Televizyonlardan 18.30'da verilen haber başlıklarını izleyen Atatürk Havalimanı Koruma Şube Müdürlüğü'ne bağlı polis memurları, Ilıcak hakkında gıyabı tutuklama kararı verildiğini ve arandığını öğrendiler. Bunun üzerine hemen İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi İnfaz Büro Amirliği'ne telefon açan polis memurları, ‘‘Ilıcak'ın gerçekten aranıp aranmadığını’’ sordular. ‘‘Doğrudur’’ yanıtını alan polisler, kalkmasına 10 dakika kalan uçağa girerek Ilıcak'ı yakaladılar. Asayiş Şubesi İnfaz Büro Amirliği'ne götürülen Ilıcak, gazetecilerin, ‘‘Neden tutuklandığınızı biliyor musunuz?’’ sorusuna, ‘‘Bilmiyorum. Herhalde sizin yüzünüzdendir’’ yanıtını verdi.

  Bu arada mahkemede kendilerini savunan Aksın ve Şirin, ‘‘Biz neyle suçlanıyoruz, daha onu bile bilmiyoruz. Kimi, ne zaman dolandırmışız. Bunu nerden çıkartıyorlar. 36 yıllık gazeteciyiz. Herkes tarafından yeri yurdu bilinen insanlarız. Tutukluma kararı haksızdır’’ dediler. Aksın ve Şirin'in avukatlığını yapan Ali Soysal, Mete Yoldaş ile Arif Sarıkaya ise tutuklama kararının kasti olarak hafta sonuna getirildiğini belirterek, ‘‘Müvekkillerimizin hafta sonunu cezaevinde geçirmeleri istenmiştir. Adresleri bellidir. Kaçmaları ve delilleri değiştirmeleri söz konusu değildir. Ne ile suçlandıklarını bile bilmiyoruz’’ dediler.

  Ilıcak'a 10 bin tüketici davası

  Okurlarına vaat ettiği yüz binlerce televizyonu veremediği için Sanayi Bakanlığı'nın, ‘‘dolandırıcılık’’ suçuyla hakkında savcılıklara suç duyurusunda bulunduğu Akşam Gazetesi'nin eski sahibi Mehmet Ali Ilıcak'a dava yağıyor. Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı Mehmet Sevim, Türkiye genelinde Ilıcaklar hakkında açılan dava sayısının 10 bini bulduğunu söyledi. Hürriyet'in Tüketici Köşesi tarafından gündeme getirildikten sonra haklarında açılan binlerce davayı tek tek kaybederek hüküm giymeye başlayan Ilıcaklar, Ankara 29'uncu Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından da 1 milyar lira tazminat ödemeye mahkûm oldular. Beyoğlu 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, ‘‘Hile ve desiselerle okurlarını aldatıp, haksız çıkar elde etmekle’’ suçladığı Mehmet Ali Ilıcak hakkındaki tüketici davalarının büyük bölümünün tüketici lehine sonuçlandığını belirten Mehmet Sevim, açılan dava sayısının her geçen gün arttığını söyledi.

  Akşam Gazetesi'nin mağdur ettiği kişiler haklarını alabilmek için bir dilekçe ile ticaret mahkemelerinde, ticaret mahkemelerinin olmadığı yerlerde ise asliye hukuk mahkemelerinde dava açabiliyorlar. Avukat tutmaya gerek olmayan bu davalar için Tüketiciyi Koruma Derneği de seferber oldu. Ilıcakzedeler, Derneğin 0216 349 85 10 numaralı telefonlarından yardım alabiliyorlar.

  Saruhan da tutuklanmıştı

  Okurlarına vaat ettiği buzdolaplarını vermediği gerekçesiyle hakkında binlerce suç duyurusunda bulunulan Yeni Günaydın Gazetesi sahibi Mehmet Saruhan da dolandırıcılık iddiasıyla hakkında açılan davalarda tutuklanmıştı. Şişli 3. Asliye Ceza Mahkemesi hakkında yaklaşık 15 bin suç duyurusu bulunan Saruhan'ı CMUK 104. maddesi gereği tutuklamıştı. Yaklaşık bir ay tutuklu olarak yargılanan Saruhan, tutuklu kaldığı süre, sabit adres sahibi olması ve tutukluluğu halinde mağdurların ihtiyacına cevap veremeyeceği göz önüne alınarak tahliye edilmişti.

  Cezaevindeler

  Haklarında tutuklama kararı bulunan yazar Can Aksın ile Ilıcak'ın üvey babası Emin Şirin, dün akşam polis tarafından Akşam Gazetesi'nden alınarak Şişli Nöbetçi 2'nci Sulh Ceza Mahkemesi'ne çıkarıldı. Aksın ve Şirin, haklarındaki gıyabi tutuklama kararı vicahiye çevrilerek Bayrampaşa Cezaevi'ne gönderildi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı