Gündem Haberleri

  İlhan'ın cenazesinde Bakan'a protesto

  Hürriyet Haber
  13.10.2005 - 16:09 | Son Güncelleme:

  Attila İlhan için AKM'de düzenlenen cenaze töreninde konuşmak isteyen Kültür Bakanı Atilla Koç ıslıklar ve "yuh" sesleriyle protesto edildi. Bakan konuşmasını kısa keserek kürsüden indi.

  Protesto alkışları arasında katılımcılara sesini duyurmaya çalışan Bakan Koç, "Hiç aldırmıyorum yuhlarınıza... Çünkü onun yazdığı eserleri okuyanlardan biriyim. Şiirlerini ve romanlarını okuduğum Attila İlhan’ı biliyorum, gerisi önemli değil" diye tepki gösterdi.

  Bakan Koç, AKM'deki törenin ardından Ankara'ya dönmek üzere geldiği Atatürk Havalimanı'nda basın mensuplarının protesto olayına ilişkin sorularını yanıtladı. “Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı olarak, büyük şair, romancı ve düşün adamının ailesinin cenaze ile ilgili kendisinden istediğini yerine getirdiğini” vurgulayan Koç, şunları kaydetti:

  “Bu cenaze merasimine de katıldım. Bir grup yazarın, merhum Attila İlhan'ın kendisinin de istemediği şekilde, tarzda ve ailesinin de üzüleceği tarzda bu reaksiyona, nümayişlere girildi. Bu nümayişlerden ben de nasibimi aldım. Bu kadar basit.”

  Bakan Koç, “Bu protestoyu neye bağlıyorsunuz?” sorusuna ise şu karşılığı verdi:

  “Hiçbir şeye bağlamıyorum. Çolpan (İlhan) hanım yanımdaydı, fevkalade üzüldüler. İlhan'ın vasiyetini de Tuncay (Özkan) bey iletti, 'Alkış istemiyorum. Kendi geleneklerimize göre gömülmek istiyorum' diye. Bunu vasiyet olarak söylemiş. Ama oradaki durum o değildi.”

  AKM'Yİ ÇOK YAKINDA YIKACAĞIZ

  Tören çıkışında da tiyatro sanatçıları tarafından "Yıkacağınız binada konuştunuz utanmıyor musunuz?" sorularıyla karşılaşan Koç, "Çok yakında" yanıtı verdi.

  Son yolculuğuna uğurlanan ünlü şair ve yazar Attila İlhan'a yüzlerce seveni eşlik ediyor. İlhan için ilk tören, “Attila İlhan'la Yolculuk” programını yaptığı Mecidiyeköy'deki Kanaltürk televizyonu önünde düzenlendi. Attila İlhan'ın Türk Bayrağı'na sarılı naaşı, alkışlar eşliğinde hazırlanan platforma konuldu.

  Törende bir dakikalık saygı duruşunda bulunulmasının ardından konuşan Kanaltürk İcra Kurulu Başkanı Tuncay Özkan, İlhan'ın Kanaltürk televizyonunun kurucuları arasında bulunduğunu söyledi. Özkan, “Burası Attila İlhan'ın son yolculuğu değil, yeni güçlü yolculuğunun başlangıcı” dedi.

  Attila İlhan'ın bir yurtsever olduğunu vurgulayan Özkan, fikirleri ve düşüncelerinin yaşama devam edeceğini kaydetti. Konuşmanın ardından din görevlisi tarafından İlhan için dua edildi.

  Daha sonra Attila İlhan'ın naaşı alkışlar ve binadan atılan karanfiller eşliğinde omuzlara alınarak, ikinci törenin gerçekleştirileceği Atatürk Kültür Merkezi'ne (AKM) götürüldü. 

  Törene, Attila İlhan'ın kardeşi Çolpan İlhan, Cengiz İlhan, yeğeni Kerem Alışık, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, CHP İstanbul İl Başkanı Şinasi Öktem, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç ve Vural Savaş'ın aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

  Bu arada, Kanaltürk binasına asılı ve üzerinde Attila İlhan'ın ”An gelir Attila İlhan ölür” dizelerinin yer aldığı posteri ile tabutunun önüne bırakılan “Çolpan-Kerem-Sadri” yazılı çiçek dikkat çekti.

  Tören sırasında Attila İlhan'ın kendi sesinden şiirleri, hoparlör aracılığıyla katılanlara dinletildi.

  CENAZE TÖRENİNE YOĞUN KATILIM
    
  Törene, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, HÜRPARTİ Genel Başkanı Yaşar Okuyan, 1. Ordu Komutanlığı'nı temsilen Tuğgeneral Nihat İstanbullu, Attila İlhan'ın kardeşleri Çolpan ve Cengiz İlhan, Sadri Alışık'ın oğlu Kerem Alışık, yazarın eski eşi Biket İlhan, Sibel Turnagöl, Yılmaz Karakoyunlu, Selim İleri ve Kürşat Başar'ın da bulunduğu çok sayıda dostu ve seveni katıldı.

  Törende, “Rahşan-Bülent Ecevit” ve “Türkiye Emekli Subaylar Derneği” yazılı çelenkler de dikkati çekti.
    
  DENİZ BAYKAL'IN PROTESTO DEĞERLENDİRMESİ
    
  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, AKM'deki törene bitişi sırasında katıldı.

  Baykal, basın mensuplarının “törende Bakan Koç'a yönelik protestoyu nasıl değerlendirdiğini” sormaları üzerine, şöyle konuştu:“Üzüntü verici bir şey. Yani böyle bir durumun ortaya çıkmasını memnuniyetle karşılamak, söz konusu olamaz. Ama bunun değerlendirilmesine, sorgulanmasına, anlaşılmasına ihtiyaç var. Yani ne olmuştur da bu kopuş ortaya çıkmıştır? Bunu sorgulamaları gerekir. Ben üzüldüm. Sayın Koç, son zamanlarda çok ağır yükler taşımak durumunda kaldı. Başkalarının yükünü de herhalde burada taşımak zorunda kaldı. Geçmiş olsun.”

  GÜLLE: KOÇ'A YAPILANLAR İLHAN2A SAYGISIZLIK

  AKP Genel Başkan Yardımcısı Akif Gülle, Attila İlhan’ın cenaze töreninde Kültür Bakanı Attila Koç’a yapılanların herşeyden önce İlhan’a saygısızlık olduğunu söyledi.

  Gülle yazılı açıklamasında, Kültür Bakanı Atilla Koç’un konuşması sırasında tasvip edemeyecekleri yakışıksız olaylar yaşandığını bildirdi. "Yapılan herşeyden önce merhuma bir saygısızlıktır, böyle acı günlere siyasi görüşler ve kanaatler alet edilmemelidir" diyen Gülle, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini temsilen törene katılan Sayın Koç’a yapılan bu davranışı kınıyor, sergilenen hoşgörüsüzlük ve tahammülsüzlüğıü merhum Attila İlhan ve sevenlerine karşı da bir saygısızlık olarak değerlendiriyorum" dedi.

  'ATTİLA İLHAN YAŞAMAYA DEVAM EDECEK'

  Akif Gülle, şair, romancı ve gazeteci kimliğinin yanı sıra deneme, eleştiri ve senaryo yazarı olarak ortaya koyduğu başarılı eserleriyle Cumhuriyet sonrası Türk edebiyatına damgasını vuran Attila İlhan’ın ebedi yolculuğuna uğurlandığını belirterek, "Ülkemizin yetiştirdiği ender aydınlardan biri olan Attila İlhan, şiirleri ve romanlarıyla yaşamaya devam edecek ve Türk halkının gönlündeki müstesna yerini okruyarak daima saygıyla anılacaktır" dedi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı