Gündem Haberleri

  İlhan Harikalar Diyarı’nda

  Hürriyet Haber
  14.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Caz Festivali'nin aşina isimlerinden İlhan Erşahin'i bu yıl da 6. Uluslararası İstanbul Caz Festivali'nde dinleyeceğiz. İlhan Erşahin yeni projesi ‘‘Wonderland’’ ile bugün, yarın ve cuma günü saat 22.00'de Roxy'de çalacak. Kendi triosunun yanı sıra New York'un avangard DJ'leriyle çalacak sanatçıyı merakla bekliyoruz.

  Gördüğümüz en sempatik müzisyenlerden biri olan tenor saksofoncu İlhan Erşahin'in solo ve Wax Poetic grubuyla yaptığı çalışmalar buralarda da epeyce dinlenip seviliyor artık. Türkiyeli bir baba ve İsveç'li bir annenin oğlu olarak İsveç'te doğup büyümüş. 16 yaşında saksofon çalmaya başlayan ve müzik kariyerini Amerika'da sürdürmek için şansını New York'ta denemek isteyen sanatçı, bir süre ünlü ve saygın müzik okulu Berklee'de eğitim görmüş. Erşahin bu okuldan mezun olmamış ancak bu yılki Festival'e de gelen ünlü saksofoncu Joe Lovano'nun ve Eddie Henderson'ın öğrencisi olma şansına erişmiş. İlhan Erşahin uzun süredir -sadece cumartesi öğleden sonra olsa da- New York'un en ünlü caz kulüplerinden ‘Sweet Basil’de çalıyordu. New York'ta yaşayan sanatçının bu ay içinde bir hafta aynı kulüpte akşamları çalacağı söyleniyor.

  Bir balad ustası olarak nitelendirilen Erşahin'in diskografisi, kendi akustik caz albümleri ‘‘She Said’’ ve ‘‘Home’’un yanı sıra, New York'un kalburüstü ve enterasan müzisyenlerinden oluşan grubu Wax Poetic ile yaptığı, acid caz ve tip-hop gibi tadlar içeren deneysel ve funky albümü ‘‘Three’’den oluşuyor. Türkiye'de Doublemoon Şirketi'nden çıkan bu albüm yakında Atlantic Records etiketiyle piyasayada olacak. Bu da İlhan Erşahin ve grubunun dünyaca tanınacağı anlamına geliyor. İlhan Erşahin'in daha önceki solo akustik albümleri çizgisinde yeni bir albümü yakında çıkaracağını da belirtelim.

  İlhan Erşahin İstanbul'a kendi triosunun (davulcu Kenny Wollesen ve basçı Doug Weiss) yanı sıra bir klavyeci, sampler'cı, DJ ve MC ile geliyor. ‘‘Wonderland’’ projesini daha önce New York'taki caz kulüpleri ‘Tonic’ ve ‘Astor’da seslendiren topluluk üyeleri birbirleriyle çok yakın arkadaşlar. Bu yakınlık ve samimiyetin yeni projelerine de yansıdığını söylüyor. Akustik cazı elektronik denemelerle birleştiren çalışma İlhan Erşahin tarafından ‘‘çocuksu, hayalgücü geniş ve yumuşak’’ gibi sıfatlarla nitelendiriyor. İlhan Erşahin ‘‘Wonderland’’ ile İstanbul'da konser verdikten sonra Ankara'da ve Bodrum-Gümüşlük'teki Eklisyon'da da çalacaklar. Proje daha sonra yuvaları Manhattan'da seslendirilecek.

  İlhan Erşahin ve arkadaşlarıyla ‘‘Harikalar Diyarı’’nda gezinmek için ta Manhattan'a gitmenize gerek yok, hazır ayağınıza kadar gelmişlerken ıskalamayın...

  Roxy, Sıraselviler cad. Arslanyatağı Sok. 9, Taksim. Tel: (0212) 245 66 81

  Bilet fiyatları: 5 milyon TL.

  Festival biletleri AKM Caz Festivali gişelerinden, Uzelli Şaşkınbakkal, Bakırköy Carousel, Altunizade Capitol ve Etiler Akmerkez alışveriş merkezlerindeki Festival standlarından temin edilebilir.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı