GeriGündem İlginç tesadüf: Hem Türkiye, hem ABD aynı gün kürtajı tartıştı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlginç tesadüf: Hem Türkiye, hem ABD aynı gün kürtajı tartıştı

İlginç tesadüf: Hem Türkiye, hem ABD aynı gün kürtajı tartıştı
refid:23541253 ilişkili resim dosyası

Türkiye-ABD ekseninde dün çok ilginç bir tesadüf ortaya çıktı: İki ülkenin dünkü gündemleri çakıştı. Konu kürtajdı.

/images/100/0x0/55eaab16f018fbb8f88f17c0
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın “Aile Olmak” projesinin imza törenine katıldı. Yaptığı konuşmada da ailenin önemine değindi, sezaryen ve kürtajı ise sert şekilde eleştirdi.

ABD’de de ise Temsilciler Meclisi kürtaja süre kısıtlaması getiren bir yasayı görüşerek onayladı. ABD Başkanı Barack Obama da bu vesileyle kürtaj konusundaki görüşlerini bir kez daha resmen ifade etti.
 
BAŞBAKAN: "KÜRTAJ ADETA CİNAYET..."
Başbakan Erdoğan kürtaj konusunda dünkü toplantıda şöyle konuştu:

“Bazı komşu ülkelerde olduğu gibi nüfus azaltıp kalkınma olmaz. Bu ülkede yıllarca doğum kontrolü mekanizmalarını çalıştırdılar. Adeta bizim vatandaşlarımızı, halkımızı kısırlaştırdılar. Bununla ilgili tıbbi müdahalelerde varıncaya kadar her şeyi yaptılar. Sezaryen, kürtaj denen olay budur. Hep bunları yaptılar ve bunları yaparken de adeta cinayet işlediler. Adeta aldattılar, ölüyorsun seni ölümden kurtaracağız dediler.”
 
OBAMA: "KADINLAR KENDİ VÜCÜTLARI HAKKINDAKİ KARARI KENDİLERİ VERMELİ"
Başbakan Erdoğan’ın dün öğleden sonra bu konuşmayı yaptığı saatlerde ABD de aynı konuyu tartışıyordu. Temsilciler Meclisi’nde ele alınan yeni kürtaj yasa tasarısı, bu konuyu Amerikan gündeminin de ilk sırasına oturtmuştu.

Nitekim dün Cumhuriyetçilerin ağırlıkta olduğu ABD Temsilciler Meclisi’nde, kadınlara kürtaj hakkını hamileliklerinin 20. haftasıyla sınırlayan yasa tasarısı kabul edildi. Yasa, bu kısıtlamadan sadece tecavüze uğrayan ya da ensest ilişki sonucu hamile kalan kadınları muaf tutuyor.

Demokrat vekiller buna karşı oy kullanırken, ABD’nin Demokrat Başkanı Barack Obama da yasa tasarısı aleyhine görüş bildirdi. Obama Twitter’dan yazdığı mesajda, "Kadınlar, kendi vücutları konusundaki kararı kendileri vermeli" dedi.
 
"YASA BANA GELİRSE, VETO EDERİM"
Obama, Twitter hesabından ABD Başkanlığı’nın yasa konusunda Kongre’ye gönderdiği resmi görüşü de paylaştı. Yönetim adına yazılan resmi görüşte, yasanın Kongre’den geçip, son onay için Başkan’ın önüne gelmesi halinde, Obama’nın bunu veto edeceğini mesajı verildi.

Obama, yasa tasarısı Temsilciler Meclisi’nden geçtikten sonra yazdığı tweet’te ise, "Bugün Meclis kadınların sağlığına ilişkin çok tehlikeli bir kararı daha kabul etmiştir. Onlara, bunun kabul edilemez olduğunu söyleyin" ifadesini kullandı.

ABD Temsilciler Meclisi’ne Obama yönetimi adına gönderilen itiraz yazısında, "Yönetim yasa tasarısına, bunun kadınların sağlık ve üreme haklarına kabul edilmez şekilde kısıtlama getirmesi ve kadının seçme hakkına saldırı olduğuna inandığı için güçlü şekilde karşı çıkmaktadır. Kadınlar kendi vücutları ve sağlıkları konusunda kendi kararlarını kendileri vermeliler ve hükümet, bir kadın ve doktoru arasında verilecek karara kendisini dahil etmemeli" denildi.

ABD’de yasaların yürürlüğe girmesi için hem Temsilciler Meclisi, hem de Senato tarafından onaylanması gerekiyor. Son onayı ise ABD Başkanı veriyor. Demokratların çoğunluğa sahip oldukları Senato’dan ise, bu yasanın geçmesi beklenmiyor.

Zeynep GÜRCANLI


Yorumları Göster
Yorumları Gizle