Gündem Haberleri

  İlçe belediyesi konut üretiminde rekora gidiyor

  A.A.
  08.05.2008 - 10:57 | Son Güncelleme:

  Konya'nın merkez Karatay Belediyesi, uyguladığı kentsel dönüşüm projesiyle 4 yılda yaklaşık 6 bin konut üretti.

  Uzun yıllar Karatay Belediyesi ve Konya Büyükşehir Belediyesinde Fen İşleri Daire Başkanlığı yapan, 2004 yılında ise Karatay'a Belediye Başkanı seçilen Mehmet Hançerli, icraatlarına toplu konut projelerine ağırlık vererek başladı.
  Göreve gelmesinden bir kaç ay sonra 125 dairelik Akkonut Yapı Kooperatifi'ni belediye öncülüğünde kuran Hançerli, daha sonra, müstakil evlerin dağınık vaziyette bulunduğu kenar mahallerde arsa sahipleriyle anlaşarak benzer kooperatiflerin sayısını artırdı.

  Belediye güvencesinde ve Konya kent merkezine yakın noktalardaki bu kooperatiflerden konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar, belediye öncülüğündeki kooperatiflere yoğun ilgi gösterdi. Gelen talep paralelinde ilçenin özellikle kenar mahallerinde bu kooperatiflerin sayısı hızla arttı.

  En son yine Karatay Belediyesi öncülüğünde kurulan yeni Adliye Sarayı yakınlarındaki 576 dairelik Akkonak Konut Yapı Kooperatifi'ne yaklaşık 10 bin kişi müracaat etti.

  Karatay Belediyesi, bugüne kadar kurduğu kendi öncülüğünde kurduğu 12 kooperatifle 6 bine yakın konutun temelini atarken, belediye kooperatiflerini örnek alan özel sektör firmaları da belediye konutlarının yakınlarına yaklaşık 3 bin 200 konutluk inşaatlar başlattı.

  Özel sektörle birlikte bugüne kadar temelini attıkları konut sayısının 10 bine yaklaştığını vurgulayan Hançerli, biten blokların kura ile üyelere teslim edilmeye başlandığını, 2008 yılı sonuna kadar bin 500 ile 2 bin arasında konutun sahiplerine teslim edilmiş olacağını vurguladı.

  İlçeye modern bir görünüm ve modern yerleşim alanları kazandıran bu kentsel dönüşüm çalışmalarının, vatandaşların kendilerine güveni sayesinde gerçekleştirdiğini dile getiren Hançerli, şunları kaydetti:
  “İddia ediyorum, Türkiye'de en başarılı kentsel dönüşümü uygulayan belediyeyiz. Türkiye'deki diğer belediyelere de örnek olacak bu çalışmamıza hız kesmeden devam ediyoruz. Farklı mahallelerde 3 binden fazla yeni konut yapılması 5 yeni kooperatifimizi daha kurmak üzereyiz. Konut üretiminde ve kentsel dönüşümde bir belediyecilik rekoruna doğru ilerliyoruz. Uyguladığımız sistem, ülke genelinde belediyeler tarafından uygulandığı takdirde, başarıya ulaşılmaması için hiç bir neden yok. Hem vatandaşlar çok uygun aidatlarla ev sahibi olur, hem de yerleşim alanları modern bir çehreye kavuşur.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı