GeriGündem İlahiyatta reform
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlahiyatta reform

İlahiyat fakültelerinde eğitimin hedef ve amacı değiştiriliyor. 9 ilahiyat profesöründen oluşan komisyonun çalışmasına göre, İkinci yarıyıldan sonra aynı renk ve biçimde bağlanmış simge olan standart örtüye ve erkeklerde sakala yasak gelecek. Eğitimde, ‘Türk Müslümanlığı’ anlayışı esas olacak.

YÖK, türban sorununun halen sürdüğü ilahiyat fakülteleriyle ilgili ‘gizli’ bir çalışma başlattı. 9 ilahiyat profesöründen kurulu komisyonun yürüttüğü çalışmaya göre, ilahiyat eğitiminin hedef ve amaçları sil baştan değiştiriliyor. Türbana, şimdilik tümüyle yasak konulmuyor. Ancak bu okullarda, ikinci yarıyıldan sonra aynı renk, tür ve biçimde bağlanmış simge niteliğinde olan standart örtüye yasak geliyor.

Bu öğretim yılında uygulamaya koyduğu ‘Yeniden Yapılandırma Projesi’ ile 22 ilahiyat fakültesinin öğretmen yetiştirme işlevine sınır ve kota koyarak kontenjan azaltan YÖK, yeni bir reforma hazırlanıyor.

TÜRK MÜSLÜMANLIĞI

Buna göre, ilahiyat fakültelerindeki eğitim-öğretimde, bir süre önce tartışmalara yol açan ‘Türk Müslümanlığı’ anlayışı esas olacak. İlahiyat fakültelerinde, ‘‘Türk ulusunun, İslamiyeti kendine özgü yaşama tarzı vardır. Günümüzde İslamiyetin en çağdaş biçimde yaşandığı ülke Türkiye'dir. Türk ulusunun, bu bakımdan başkalarından öğrenmesi gereken hiçbir husus yoktur’’ öğretisi egemen kılınacak. Reform çalışmasına göre, din adamına yeni profil de çizildi. Türban sorununun, 3 aşamada çözülmesini öngören reform, şöyle işleyecek:

KURAN REFERANSI

İlahiyat öğrencileri, kültürel ve tarihi mirasını değerlendirebilen, birtakım olgulara boş ve yanlış inançlar ile değil, Kuran referansıyla bakabilen kişiler olarak yetiştirilecek.

2000'İN DİN ADAMI

İlahiyat fakülteleri, Tevhid-i Tedrisat Kanunu'nda öngörülen ‘çağdaş yüksek din adamı’ ve öğretmen programlarıyla da ‘çağdaş din öğretmeni’ yetiştirecek. 2000'li yılların din adamının, ‘‘Bir elinde Kuran diğer elinde güncel konuları tutup, bunları birbirine karşı hale getirmeden tartışıp yorumlayabilen, Anayasal düzene bağlı, sorunlara sağlıklı çözümler getiren aydın ve çağdaş kişiler’’ olması sağlanacak.

HEDEF TÜRBAN

Reformun gizli hedefinin ise türban olduğu öğrenildi. YÖK'ün amacı, ‘2000’li yıllarda, türban tartışmasını, başta üniversiteler gelmek üzere tüm eğitim kurumları ile toplumun gündeminden tamamen silmek' diye bildirildi.

GİZLİ TÜRBAN DERSİ

Bu hedefi yakalamak için ilahiyat fakültelerine gizli türban dersi konulduğu öğrenildi. Mezuniyetlerinde, din hizmeti veya ilk, orta dereceli okullarda din dersi öğretmenliği gibi önemli görevleri yürütecek öğrenciler, örtünme konusunda bilgi bombardımanına tutulacak. Türban dersi, şimdilik ayrı bir ders olarak yapılmayıp, diğer dersler arasında verilecek.

ÖRTÜNME GERÇEĞİ

Bunun için öğretmenlik lisans ve lisansüstü programları da dahil olmak üzere 22 ilahiyat fakültesinde, hocalar tarafından örtünme gerçeği, nedenleri ve gerekleri, tesettürün İslami vaka olduğunun kabul edildiğinden yola çıkılarak anlatılacak. Ancak, ‘tesettürün şekli belli değildir’ vurgulamasıyla, örtünmenin biçim ve niteliğinin gelenek-görenek, iklimsel ve ekonomik koşullara göre değiştiği ve çeşitlendiği vurgulanacak. Öğretim üyeleri, ‘mevzuat-örtünme’ konusu üzerinde de duracak.

68'DE TÜRBAN YOKTU

Örtünmenin şeklinin değil, özünün tartışılacağı derslerde, 1968'lere kadar hiçbir kız öğrencinin başını örtmediği, ancak 2 öğrenci ile başlayan örtünme isteğinin siyasi platforma taşınması nedeniyle gündeme geldiği anlatılacak. Türkiye Cumhuriyeti devletinin temel ilkeleri ile kurum ve kurallarının işleyişi üzerinde durulacak.

SAKALA DA YASAK

İlahiyatlardaki türban sorununun çözümünde ikinci adım ise ikinci yarıyılda atılacak. Buna göre, 22 ilahiyat fakültesinde aynı zamanda olmak kaydıyla, aynı tür, biçim ve bağlanışı sergileyen standart örtü yasaklanırken, erkek öğrencilere de sakal yasağı getirilecek. Uygulama için ilahiyat fakültesi bulunan bütün üniversiteler ortak hareket edecek.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle