Gündem Haberleri

  İlaçlar da çevre zehiri oldu

  Hürriyet Haber
  08.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yatıştırıcı haplarda ve diğer ilaçlarda kullanılan zehirli maddeler çevreyi ve insanı tehdit ediyor. İlaçlar, toprağa ve içmey suyuna karışarak geri dönüyor. Bu da hem su topraktaki canlı yaşamını, hem de binlardan yararlanan insan sağlığını tehdit ediyor.

  Bugüne kadar yalnızca tarım ilaçlarında kullanılan kimyasalların doğayı tehdit ettiği sanılıyordu. Ama Avrupa'da yapılan son araştırmalara göre hızla büyüyen ilaç sanayiinin ürettiği ve insanların çeşitli sağlık sorunlarında kullandığı ilaçlar da doğayı tehdit ediyor.

  Avrupa ülkelerinde yapılan geniş çaplı bir araştırmaya göre çok uzun yıllardır insanların kullandıkları ilaçlar, kanalizasyon yoluyla nehirlere ve denizlere karışıyor. Deniz ve nehir sularında, kalp, anti-depresyon, kanser, kolesterol düşürücü, aspirin, vitamin ve daha birçok ilacın etken maddelerine rastlanıyor.

  Alman Su Araştırmaları Enstitüsü'nden Dr. Thomas Ternes, bir kanalizasyon sisteminde yaptığı araştırmada 36 ayrı ilacın etken maddelerine rastlamış. Bilim adamları, bu ilaçlar yüzünden sularda yaşayan mikroorganizmalarda kitlesel ölümlere rastlandığını söylüyor. Bu kitlesel ölümlerden insanların haberi bile olmuyor, olan yetkililer ise sorunu önemsemiyor. Ama mikroorganizmalardaki ölümler ve zehirlenmenin etkileri daha sonraları insanda telafi edilemeyecek biçimde görülüyor.

  Sulardaki kirlenme, erkeklerde sperm sayısının düşmesine neden oluyor. Parfümlerde kullanılan kimyasallar ve güneş kremlerindeki bazı maddeler ise balıklar ve diğer deniz canlıları için tehdit unsuru oluşturuyor. İlaçların, çevre ve insan sağlığına tehditlerini ele almak için önümüzdeki günlerde İngiliz Çevre Ajansı, Brighton'da bir dünya kongresi toplayacak.

  Yetersiz beslenme her hastalığın ana nedeni

  AVRUPA'nın Büyüme Potansiyelini Tanımak-Günümüzde Çocuk Sağlığı ve Beslenmesi başlığıyla Roma'da düzenlenen seminere katılan beslenme uzmanları, tüm toplumlarda görülen pek çok hastalığın kökeninde, anne karnında, bebeklik ve çocukluk çağındaki beslenme yetersizliğinin bulunduğunu vurguladılar. Londra Çocuk Sağlığı Enstitüsü Uluslararası Çocuk Sağlığı Merkezi Direktörü Prof. Dr. Andrew Tomkins, anne karnında, bebeklik ve çocukluk yıllarındaki beslenme yetersizliğinin, kalp krizi, hipertansiyon, şeker hastalığı ve şişmanlık gibi hastalıkları yetişkinlerde ortaya çıkartabildiğini anlattı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı