Gündem Haberleri

  İlaç kullanırken dikkatli olun

  Hürriyet Haber
  18.11.2001 - 13:51 | Son Güncelleme:

  Uzmanlar, doktora başvurulmadan, çevrenin tavsiyesiyle ilaç almanın ölümle sonuçlanabileceği uyarısında bulunuyor.

  Van İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Yasemin Nasır, ''Karşılıklı ilaç alışverişi, ölümle sonuçlanabilir. Doktor tavsiyesi olmadan başkalarının ilaçları kullanılmamalı'' dedi. Dr. Yasemin Nasır,  insanların kendi kullandığı ilaçları başkasına tavsiye ettiğini, hatta kendi aralarında ilaç değişimi yaptıklarını söyledi.

  Doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle ilaç kullanılmaması ve karşılıklı ilaç alışverişinde bulunulmaması gerektiğini belirten Dr. Nasır, şöyle konuştu:

   
  ''Doktor tavsiyesi olmadan kullanılan ilaçlar, çoğu zaman ölümle sonuçlanabilir. Doktorlar ilaçları, hastaların birçok özelliklerini gözönünde bulundurarak yazarlar. Hastanın yaşı, cinsiyeti, kilosu, mesleği ve bugüne kadar kullandığı ilaçlar, doktorun dikkate aldığı noktalardır. Bu nedenle ilaç alışverişi tehlikeli olduğu gibi, ölümle sonuçlanabilmektedir.''  

   
  ''Uzun yol şöförleri çoğu zaman arkadaşına iyi gelen ilacı kullanıyor. Ancak bu ilaç şoförde uyku etkisi yapabileceği için kazaya neden olabiliyor'' diyen Dr. Nasır, ''Yine bazı antibiyotikler vardır ki sadece yetişkinler (büyüme ve kemik gelişimini tamamlamış insanlar)kullanabilir. Bu tür ilaçlar çocuklara verildiğinde, direk kemik gelişimini etkileyeceği için, büyüme etkilenir ve çocuğun boyu kısa kalır'' diye konuştu. 


  Nasır, özellikle ilaç alışverişinin kadınlar arasında çok yaygın olduğunu ve bu konuda çok bilinçsiz olduklarını da ifade ederek, ''Özellikle kadınlar, bir kasık ya da yumurta ağrısı sorununda doktor tavsiyesi ile aldığı hormon ilacını, kızına komşusuna hatta kocasına vermektedir. Bunun sonucunda, doktor tavsiyesi olmadan ilacı kullananlarda ciddi hormonal bozukluklar ortaya çıkmaktadır'' dedi. 
   
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı