Gündem Haberleri

  İKV: AB Türk iş adamlarına vizeyi kaldırsın

  ANKA
  17.10.2007 - 15:15 | Son Güncelleme:

  İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Avrupa Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü Türkiye Masası Şefi Christian Danielsson’dan AB ülkelerinin Türk işadamlarına uyguladığı vizenin kaldırılması için gerekli girişimlerde bulunması istedi.

  İKV Başkanı Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu başkanlığındaki İktisadi Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu Üyeleri önceki gün Avrupa Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü Türkiye Masası Şefi Christian Danielsson ile bir araya geldiler.

  İKV tarafından yapılan açıklamada İstanbul TOBB Plaza'da gerçekleşen görüşmede Türkiye - AB ilişkilerindeki gelinen aşamanın bir değerlendirilmesinin yapıldığı ve Serbest Ticaret Anlaşmaları ve Türk vatandaşları için vize kolaylığı konularının ele alındığı bildirildi.

  İKV’nin açıklamasında Türkiye Masası Şefi Christian Danielsson’un , Avrupa Komisyonu tarafından 6 Kasım 2007 tarihinde yayımlanacak olan Türkiye İlerleme Raporu öncesinde, , müzakere sürecinin bir değerlendirmesini yaptığı ve Serbest Ticaret Anlaşmaları konusunda istişare mekanizmasının genişletileceğini ve bilgi akışının daha tatminkar bir düzeye geleceğini söylediği belirtildi.

  Açıklamada İKV Başkanı Halûk Kabaalioğlu ve Yönetim Kurulu Üyelerinin, görüşme sırasında AB yetkilisine daha çok müzakere başlığı açılması gerektiği yönündeki görüşlerini ilettiği belirtilerek Serbest Ticaret Anlaşmaları konusunda sadece bilgi akışı değil Türkiye’nin görüşlerinin dikkate alınması taleplerini ilettiği kaydedildi.

  Görüşme sırasında İKV heyetinin Türkiye Masası Şefi Danielsson’a Avrupa Toplulukları Adalet Divanı kararları çerçevesinde Türk iş adamları ve serbest meslek sahiplerine vize uygulamasının kaldırılması gerektiği görüşünü bir kez daha ifade ettiği bildirildi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı