Gündem Haberleri

  İKÖ'ye 27 Dışişleri Bakanı katılıyor

  Hürriyet Haber
  30.01.2002 - 17:36 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in önerisi üzerine 12-13 Şubat 2002'de İstanbul'da düzenlenecek, Avrupa Birliği (AB) ile İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) üyelerinin yer alacağı 'AB-İKÖ Ortak Forumu'na katılacak Dışişleri Bakanı sayısı 27'ye yükseldi.

  Edinilen bilgiye göre, 40'ın üzerinde ülkeden katılımın beklendiğizirveye, son olarak Suriye'nin Dışişleri Bakanı düzeyinde katılacağınıbildirmesiyle, AB-İKÖ Forumu'nda hazır bulunacak Dışişleri Bakanı sayısı son verilere göre 27'e ulaştı.

  Bu arada, zirveye katılacak AB ve İKÖ ülkelerinden bazılarının, forumun güvenli bir ortamda yapılabilmesi için Türk yetkililerden sıkıgüvenlik önlemleri alınması talebinde bulunduğu öğrenildi.

  İKÖ'DEN 15 DIŞİŞLERİ BAKANI GELİYOR

  İstanbul'da düzenlenecek toplantıya Bosna-Hersek, Malezya, Katar, Fas, Azerbaycan, Sudan, Mısır, Bahreyn, Umman, Filistin, Yemen, Tunus,Libya, Ürdün ve Suriye dışişleri bakanları düzeyinde katılacak.

  Kazakistan, Bangladeş, Endonezya, Kuveyt, Kırgızistan ve Pakistan'ın toplantıya devlet bakanı, dışişleri bakan yardımcıları ve diğer düzeylerde katılması bekleniyor.

  AVRUPA'DAN 12 DIŞİŞLERİ BAKANI

  Avrupa'dan ise dışişleri bakanları düzeyinde toplantıya katılacak ülkeler; İspanya, Avusturya, Hollanda, Belçika, Fransa, İsveç, Litvanya, Estonya, Letonya, Slovenya, Yunanistan ve Almanya olarak sıralanıyor.

  İngiltere, Finlandiya, Danimarka, İrlanda, Portekiz, Romanya, Lüksemburg ve Çek Cumhuriyeti ise toplantıda devlet bakanı, dışişleri bakan yardımcıları ve diğer yetkililer düzeyinde temsil edilecek.

  KKTC VE KIBRIS RUM KESİMİ

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), zirveye İKÖ gözlemcisi olarak katılırken, Kıbrıs Rum Kesimi ise AB aday ülke sıfatıyla temsiledilecek. İstanbul zirvesine KKTC ve Kıbrıs Rum Kesimi'nin hangi düzeyde katılacakları ise henüz kesinlik kazanmadı.

  GENEL SEKRETERLER

  AB-İKÖ Ortak Forumu Toplantısı'na ayrıca, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Walter Schwimmer, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, İKÖGenel Sekreteri Abdülvahid Belkeziz, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Genel Sekreteri Jan Kubis ve Körfez İşbirliği Konseyi(KİK) Genel Sekreteri Abdurrahman Bin Hamad El Atiya katılacak.

  Toplantıya, AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solona'nın da katılacağı belirtildi.

  ENTELLEKTÜELLER

  Bernard Lewis, Eduard Said, Dr. M'hamed Hassine Fantar, Thierry deMontbrial, Prof. Hassan Hanafi, Prens Hassan bin Tallal ve Prof. Dr. İlber Ortaylı da İstanbul'daki toplantıya katılacaklar arasında bulunuyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı