GeriGündem İkon fotoğraflar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İkon fotoğraflar

İNGİLTERE’NİN ünlü fotoğrafçısı Terry O’Neill tüm zamanların en ‘ikonik’ 10 portre fotoğrafını seçti. Daily Mail Gazetesi’nin yayınladığı listede, ilk sırada Neil Leifer’ın 1965’te çektiği, efsanevi boksör Muhammed Ali’nin rakibi Sonny Liston’ı yere yatırdığı anı gösteren fotoğraf var. Diğer ikonik fotoğraflar şöyle:
Aktris Marilyn Monroe’nun Vogue Dergisi için ölmeden 6 hafta önce ABD’li fotoğrafçı Bert Stern’e verdiği pozlar. Lindsay Lohan gibi birçok yıldız Marily’nin bu pozlarının benzerini çektirdi.
İngiliz aktör Terence Stamp’ın ‘Çılgın Kalabalıktan Uzak’ filminin setinde çekilen siyah beyaz fotoğrafı.
Hollywood’un menekşe gözlü yıldızı Elizabeth Taylor’ın tüm güzelliğini ortaya koyan bu portre fotoğrafını kimin çektiği bilinmiyor.
ABD’li fotoğrafçı George Holz’ın 1998’te çektiği fotoğrafta Angelina Jolie, bugünkü ününe kavuşmamış, genç bir aktris.
Terry O’Neill’in sinemanın güzel yıldızı Audrey Hepburn’i havuzda çektiği fotoğraf.
20. yüzyılın en önemli fotoğraf sanatçılarından gösterilen W. Eugene Smith’in çektiği ABD’li bahriyelinin fotoğrafı.
Kanadalı fotoğrafçı Karsh’ın 1941’de çektiği Churchill fotoğrafı.
Lord Snowdon imzalı Anthony Blunt’ın fotoğrafı.
1985’te National Geographic’e kapak olan Afgan mülteci kızın fotoğrafı. ‘Afgan Mona Lisa’ olarak adlandırılan fotoğrafı ABD’li fotoğrafçı Steve McCurry çekti.

Ormanda öldürülmüştü adı ormanda yaşayacak

ORTALAMA büyüklükteki her 200 kitap için yetişkin bir ağacın kesildiği bilgisiyle yola çıkan idefix, satın alınan kitaplar için kesilen ağaçları doğaya geri kazandırmak için ‘Yazar Ormanı’ projesini başlatmıştı. Daha önce Yaşar Kemal ve Nâzım Hikmet’in adına iki ormana hayat veren idefix, bu yıl kuracağı ormanı üyelerinin oyları doğrultusunda belirlemek için idefix Sanal Kitap Fuarı süresince Yazar Ormanı anketi gerçekleştirdi. Üyeler, yüzde 13 oy oranı ile Sabahattin Ali’yi seçtiler. Ali, 1948’de yasal yollardan yurt dışına çıkma olanağı bulamadığı için ülkeden kaçmaya çalışırken, para karşılığı anlaştığı kaçakçı tarafından katledilmiş ve cesedi aylar sonra Bulgar hududuna yakın bir ormanlık alanda bulunmuştu. Sabahattin Ali Ormanı, Nisan 2012’de ÇEKÜL ve idefix’in birlikte belirleyeceği bir alanda yeşerecek.

Borusan Quartet’ten üç dünya prömiyeri

BORUSAN Quartet, bu akşam vereceği konserde, Borusan Kültür Sanat’ın çağdaş Türk bestecileri Oğuzhan Balcı, Turgay Erdener ve Turgut Pöğün’e sipariş verdiği üç yeni yapıtın dünya prömiyerini gerçekleştirecek. ‘Borusan Quartet’, ‘1. Yaylıçalgılar Dörtlüsü’ ve ‘Müzikler 3’ adlı eserler, birinci kemanda Esen Kıvrak, ikinci kemanda Olgu Kızılay, viyolada Efdal Altun ve viyolonselde Çağ Erçağ’dan oluşan Borusan Quartet tarafından ilk kez dinleyiciye sunulacak. Süreyya Operası’nda verilecek konser saat 20.00’de başlayacak. Adres: Bahariye Caddesi Caferağa Mahallesi No.29, Kadıköy. Tel: 0216 346 15 31.

Allianoi’de hukukun nasıl delindiğini anlatacak

KÜLTÜR Bilincini Geliştirme Vakfı’nın, 24 Ocak’ta İstanbul İKSV Salon’da düzenleyeceği toplantıda Yrd. Doçent Ahmet Yaraş, Allianoi Antik Kenti’nin sit alanından çıkarılıp baraja dönüştürülme sürecini anlatacak. ‘Allianoi’nin Ardından’ başlıklı konferansta, 1998’den 2006’ya kazı başkanlığı yaptığı dönemde antik kentte günışığına çıkarılan bulgular hakkında bilgi verecek. İzmir’in Bergama İlçesi’ndeki antik çağ tedavi merkezi 1998’deki kazı çalışmalarında keşfedilmişti. Sağlık Tanrısı Asklepion’a adanan şehirde dünyanın en iyi korunan antik çağ kaplıcası, 11 bin civarında sikke, 400’e yakın tablet bulunmuştu. Birinci derece sit alanı ilan edilen, hakkında 10’a yakın koruma kararı bulunan antik kent, geçen yıl şubat ayında su tutmaya başlayan Yortanlı Barajı’nın suları altında kalmıştı. Bu süreçte önce ikna edilmeye çalışıldığını, ardından kazı alanına alınmadığını söyleyen Ahmet Yaraş, konuşmasında hukukun nasıl delindiğini örneklerle anlatacak. Saat 19.00’da başlayacak ücretsiz konferansa katılmak için önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyor. (0212 347 24 25)

İki konser için Türkiye’de

ÇAĞIMIZIN önemli orkestra şeflerinden Gennady Rozhdestvensky, Bilkent Senfoni Orkestrası’nı yönetmek için Ankara’ya geldi. Bugün ve yarın Bilkent Konser Salonu’nda gerçekleştirilecek konserlerde İdil Biret ve Viktoria Postnikova dört konçerto seslendirecek. 81 yaşındaki Gennady Rozhdestvensky, BBC Senfoni, Viyana Senfoni, Stockholm Kraliyet Filarmoni gibi Avrupa’nın önemli orkestralarında daimi şefliğe getirilen ilk Sovyet müzikçi. Saat 20.00’de başlayacak her iki konser Schnittke’nin ‘Moz-Art a la Haydn’ adlı eseriyle başlayacak. Biret ve Postnikova daha sonra Mozart’ın Fa Majör ikili konçertosunu, Schnittke’nin dört el piyano için konçertosunu, Britten’in iki piyano ve orkestra için İskoç Baladı’nı, Bartok’un iki piyano, vurmalı çalgılar ve orkestra için konçertosunu yorumlayacak. Bartok’un konçertosunda sanatçılara vurmalı çalgılarda Aydın Mecid ve Aykut Köselerli eşlik edecek.

‘Can’ filmi Sundance’te
bu akşam gösteriliyor
YÖNETMEN Raşit Çelikezer’in ‘Can’ adlı filminin prömiyeri, ‘Sundance Film Festivali’nde bu akşam yapılacak. Başlıca rollerde Selen Uçer, Serdar Orçin, Yusuf Berkan Demirbağ ve Erkan Avcı’nın yer aldığı ‘Can’, 29 Ocak tarihine kadar devam edecek olan, ABD’nin Utah eyaletindeki Sundance Film Festivali’nde izleyici ile buluşacak. Prömiyeri bu akşam yapılacak film, 24, 25, 26 ve 28 Ocak tarihlerinde de festival bünyesinde gösterilecek. ‘Can’ Sundance Film Festivali bünyesindeki ‘Dünya Sineması Bölümü’nde, ‘Büyük Jüri Özel Ödülü-En iyi film’, ‘En iyi yönetmen’, ‘En iyi senaryo’, ‘En iyi görüntü yönetmeni’ ve ‘İzleyici Ödülü’ için yarışacak.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle