Gündem Haberleri

  İKÖ: Derhal ateşkes sağlanmalı

  A.A.
  03.08.2006 - 20:32 | Son Güncelleme:

  Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da bugün yapılan zirveyle ilgili olarak Türk gazetecilere değerlendirmelerde bulunan İhsanoğlu, toplantının çok başarılı olduğunu belirterek, şunları söyledi.

  “Başka beklentiler içerisinde, özellikle Arap grubunun liderlerinin gelmemiş olması büyük bir istifham yaratmıştı. Ancak hiçbir konuda ihtilaf olmadı, Genel Sekreterliğin ya da diğer ülkelerin yaptıkları bütün teklifler iyi niyetle karara bağlandı. Herkes, kendi kamuoyunun bu husustaki hassasiyetini kabul etmiştir.”

  İhsanoğlu, temennilerinin 1.5 milyar insanın liderlerinin burada aldığı bu kararların, uluslararası camiada yankı bulması olduğunu belirterek, “Burada yapılan şey bütün dünyayı barışın tesisine davet etmektir” dedi.

  Lübnan halkına yapılanların bütün uluslararası anlaşmalara aykırı olduğunu belirten İhsanoğlu, belirli ülkelerin BM'deki veto hakkıyla buna karşı çıkanların susturulduğunu belirterek, “Burada her şeyden önce acilen ve derhal ateşkes sağlanması, arkasından Lübnan'ın 7 noktalı barış planının desteklenmiş olması ve BM bayrağı altında mevcut UNIFIL güçlerinin kapsamının ve görev tanımının daha genişletilmiş olması yönünde bir anlayış olduğunu” sözlerine ekledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı