Gündem Haberleri

  İkizler birbirini hisseder yaşayacağını hissediyorum

  Hürriyet Haber
  14.01.2002 - 02:19 | Son Güncelleme:

  Beyin damarındaki tıkanma nedeniyle geçtiğimiz perşembe günü 6.5 saat süren bir ameliyat geçiren ve tedavisine yoğun bakım ünitesinde devam edilen Prof. Dr. Aykut Barka'yı inşaat mühendisi ikizi Günkut Barka, bir an olsun yalnız bırakmıyor.

  Aykut ve Günkut Barka, 16 Aralık 1951'de 15 dakika arayla doğmuşlar. Edebiyat öğretmeni Kamil Barka ile matematik öğretmeni Melahat Barka'nın Güneş adındaki erkek ve Ay adındaki kızlarından sonra doğan ikizler, ilkokul, ortaokul ve lise hayatı boyunca hiç ayrılmamışlar. Günkut Barka, en büyük zorluğu da anneleri Melahat Hanım'ın matematik öğretmenleri olduğu Karagümrük Ortaokulu 3'üncü sınıfta çektiklerini anlatıyor. Vefa Lisesi'nde de öğretmen çocuğu olmanın sıkıntısı sürmüş. Günkut Barka, ‘‘Anne ve babamız öğretmen olduğu için öğretmenlerin gözü bizden ayrılmıyordu. Biz de ailemizi mahçup etmemek için mecburen daha fazla çalışıyorduk’’ diyor.

  Eğitim hayatlarında annelerinin çok etkisinde kalan iki kardeş pozitif bilimlere ilgi duymuşlar. Eğitim yaşamları üniversitede de aynı kurumda sürmüş. Ancak biri İTÜ Jeoloji Mühendisliği'ni tercih edip ‘‘yerin altı hakkında uzman’’ olmuş, diğeri ise inşaat mühendisliğini tercih edip ‘‘yerin üstü hakkında uzman’’laşmış. Sonuçta biri depremlerin nedeni ve oluşumun incelerken, diğeri, depremden en az etkilenmeye yönelik inşa tekniklerini uygulamaya çalışıyor.

  Günkut Barka, 15 dakika küçük kardeşi ile birçok zevk ve davranışlarının aynı olduğunu söylüyor. Söz gelişi, Aykut Barka, İngiltere'de trafik kazası geçiriyor ve eline 10 dikiş atılıyor. Aynı gece, bundan haberi olmayan Günkut Barka elinin ağrısından uyuyamıyor. İkisi de müziği, sinemayı ve tiyatroyu seviyor, ikisi de denize áşık. İkisi de Galatasaraylı. Günkut Barka, ‘‘aynılıkları’’nı şu örneklerle anlatıyor:

  ‘‘İkizler arasında özel bir iletişim var. İkizler, birbirleriyle aynı şeyleri aynı zamanda yaparlar. Hissediyorum, Aykut yaşayacak. Birbirimizi arayıp sorarız ve bakarız ki ikimiz de saç tıraşı olmaya gitmişiz. Bazı hareketleri istemeden aynı zamanlarda yapıyoruz. Pazar günleri buluştuğumuzda da ilginç oluyor. İkimiz de kot giymişiz. Ben de mavi ekose bir gömlek var, onun gömleği de benimkinin biraz küçük ekosesi. Montların model ve renkleri aynı, ayakkabılar da benzer.’’


  Uyutulma sürecek

  GEÇTİĞİMİZ Perşembe günü beyin damarındaki tıkanıklık nedeniyle Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ameliyat edilen İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Aykut Barka, kritik 72 saatin dolmasına rağmen uyutulmaya devam ediliyor. Prof. Dr. Barka'nın 15 dakika büyük ikiz kardeşi Günkut Barka, ‘‘Dostorlar iyileşmenin zaman alacağını belirtti. Ben iyiye doğru belirtiler görüyor ve iyileşeceğini hissediyorum’’ dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı