Gündem Haberleri

  İkiz piyanistlere tek kişilik vize verdiler

  Ardıç AYTALAR
  22.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avusturya’nın başkenti Viyana’da yaşayan dünyaca ünlü ikiz piyanistlerimiz Ferhan ve Ferzan Önder kardeşler, tek kişi sanılıp sadece Ferhan Önder çalışma vizesi alabilince, Utah’ta verecekleri konsere gidemediler. Tamamı satılan Utah’taki konser biletlerinin paraları iade edildi.

  VİYANA’da yaşayan Ferhan ve Ferzan Önder, Utah’ta yapılacak Deer Valley Müzik Festivaline davet edildiler. Defalarca ABD’de konser veren iki kardeş, geçen hafta pazartesi günü Utah’a, Viyana’dan New York aktarmalı uçup çarşamba akşamı sponsorlara yönelik özel bir konserde sahneye çıkacaklardı. İkiz piyanistler, perşembe akşamı da Park City’deki Saint Mary Kilisesi’nde halka açık konser vereceklerdi.

  SENATÖR DE ÇÖZEMEDİ

  Ancak Viyana’daki ABD Büyükelçiliğine gittiklerinde aralık ayından bu yana yazışmaları süren vizelerden sadece Ferhan Önder’inkinin hazır olduğunu gördüler. Durumu festival organizatörlerine iletmeleri üzerine Utah Senatörü Orrin Hatch devreye girdi. Hatch’in bürosunun çabalarıyla tekrar hazırlanan davet mektubu Viyana’daki ABD Büyükelçiliği’ne yeniden ulaştırıldığında mesai saati bitmişti. İşlemlerin tamamlanamaması üzerine iki kardeşin ABD yolculuğu, politikacıların çabalarına karşın gerçekleşemedi.

  HARF FARKI YÜZÜNDEN

  Festival yetkililerinin gönderdiği davet mektubunda Ferhan ve Ferzan Önder’in adlarının yazıldığı, ancak isimlerindeki bir harf farkı yüzünden iki kardeşi büyükelçilik yetkililerinin tek kişi sandığı, bu sebeple de sadece birine vize verdiği öğrenildi. Senatör Hatch’in basın sözcüsü Heather Barney, hata fark edildiğinde herkesin düzeltmek için mümkün olan en fazla çabayı gösterdiğini, ancak zamanın yetmediğini söyledi.

  Türk piyanistler yerine çarşamba akşamı Utah Senfoni ve Operası’nın kemancısı David Park konser verdi. Önder kardeşlerin perşembe günü Borodin, Rimsky-Korsakov ve Fazıl Say’ın eserlerini seslendirecekleri konser ise iptal edildi. İsteyenler bilet ücretlerini geri alırken isteyenlere de festivalin başka organizasyonlarının bileti verildi.

  Ferhan Önder, Avusturya vatandaşı olarak vizesiz, turist olarak ABD’ye gidebileceklerini belirterek "İki hafta önce Almanya’nın ünlü sanatçısı Uda Jurgens benzer bir vize problemi yüzünden hapse atıldı. İki gün nezarette kaldı. Büyükelçiliktekilere ’Neden biz kendimizi riske atalım. Sizin riske girip vizeyi verebilmeniz lazım. Bize değil kendinize kötülük yapıyorsunuz’ dedik ve vizeyi vermedikleri içinde ABD’ye gitmedik. Konserden para alacağımız için çalışma vizesiyle gitmemiz gerekiyor" dedi.

  İlk ödülü 14 yaşında aldılar

  Türkiye’de doğan, televizyon programcısı Ömer Önder’in de kardeşleri olan Ferzan ve Ferhan Önder kardeşler 10 yaşında piyano çalmaya başladılar. Viyana Müzik Üniversitesi’nde eğitim gören ikiz kardeşler, ilk uluslararası ödüllerini 14 yaşında aldılar. Önder kardeşlerin aldığı önemli ödüller arasında, Alessandro Casagrande Yarışması jüri özel ödülü, Uluslararası Piyano İkilisi Yarışması birinciliği bulunuyor. 2003 yılında UNICEF’in İyi Niyet Elçisi’de olan iki kardeşin birçok albümü de var.

  Doğramacı bize çok kızmıştı

  Doğramacı Vakfı’nın bursuyla 20 yıl önce Viyana’ya gidip eğitim alan piyanist ikizler, konser vermek için gidecekleri ülkelerde vizeyle ilgili çektikleri sorunlar sebebiyle 14 yıl önce Avusturya vatandaşlığına geçmişler. Ferzan Özer, "Almanya’da konser verebilmek için sabah saat 03.00’te kalkıp sıraya giriyorduk. Büyük sıkıntılar çekiyorduk. Onun için Avusturya vatandaşlığına geçtik. İhsan Doğramacı’da o zaman bize çok kızmıştı" dedi.

  Okulda da karıştırdılar

  Ferzan Önder, üniversite birinci sınıfta da ilk sınav sonuçlarını almaya gittiğinde kendisinin okula kayıt dahi edilmediğini öğrendiğini belirterek "Uyarılınca hatayı düzeltip hem kaydımı yaptılar, hem karnemi verdiler. İkiz olduğumuz için bazen böyle hatalar yapıyorlar" dedi. Ferzan ve Ferhan Önder, Deer Valley Müzik Festivaline önümüzdeki yıl katılacaklar.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı