Gündem Haberleri

  İkitelli'de nükleer dehşet

  Hürriyet Haber
  09.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Halkalı'da buldukları yaklaşık 2'şer ton ağırlığındaki kurşun kaplı kobaltı iş makinesinin kepçesiyle parçalayan hurdacı iki kardeş olaydan bir ay sonra radyoaktif madde temasından hastaneye kaldırıldı. Hurdacı kardeşlerin ilk tedavilerini yapan Dr. Çağlar Canbudak, hastaların sağlık durumlarının çok ciddi olduğunu belirtti.

  Halkalı'da 1 ay önce buldukları yaklaşık 2'şer ton ağırlığındaki kurşun kaplı kobaltı iş makinesinin kepçesiyle parçalayan hurdacı Naki ve İlyas Ilgaz kardeşlerin dün akşam kusma ve buluntı şikayetiyle gittikleri hastanede radyoaktif madde temasına maruz kaldıkları belirlendi.

  Hurdacı kardeşlerin tedaviye alındığı İkitelli'deki özel Güneş Hastanesi Başhekimi Operatör Dr. Atalay İyisoy, yaptıkları teşhisin Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Küçükçekmece Nükleer Araştırmalar Merkezi'nden de doğrulandığını belirtti.

  Naki ve İlyas Ilgaz'ın bundan yaklaşık 1 ay önce İkitelli bölgesindeki bir depodan 2 adet kurşun blok satın aldıklarını söylediklerini kaydeden Opr. Dr. İyisoy, ‘‘Her biri bir ton 850 kilogram ağırlığında olan kurşun blokların içini grayder kepçeleri yardımıyla açan hurdacılar, bu tarihten sonra sağlık sorunları yaşamaya başlamışlar. Başvurdukları çeşitli hastanelerde değişik teşhisler konulan Naki ve İlyas Ilgaz, bugün(dün) hastanemize müracaat ettiler. Yapılan inceleme sonucu karantinaya alınan her iki hurdacıda, sanayi ve tıp sektörlerinde kullanılan kobalt madeninden kaynaklanan radyoaktif madde teması belirlendi. Halen tedavi altında bulunan hastaların sağlık durumlarının ciddiyetini korumaktadır.’’ dedi.

  Opr. Dr. Atalay İyisoy, olayın ‘‘Türkiye'deki ilk nükleer kaza’’ olduğunu ifade ederek, hurda deposunun yer aldığı bölgedeki vatandaşların da bir an önce hastanelere başvuruda bulunması gerektiğini söyledi.

  Hurdacı kardeşlerin ilk tedavilerini yapan Dr. Çağlar Canbudak, hastaların sağlık durumlarının çok ciddi olduğunu belirtti. Canbudak ‘‘Kobaltın yaydığı ışınlardan etkilenen Ilgaz kardeşlerin kemik iliklerinde deprosyon meydana gelmiş. Kan sistemleri etkilendiğinden kan azalması var. Durumları gayet ciddi.’’ dedi.

  Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Çekmece Nükleer Araştırma Merkezi yetkilileri de olayı doğruladı. İkitelli Keresteciler Sitesi'nin bitişiğinde bulunan hurdacılara ait deponun çevresinde güvenlik şeridi oluşturulduğunu belirten yetkililer, vatandaşları depoya yaklaşmamaları konusunda uyardı.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı