GeriGündem İkinci kadın imama Türkiye’den destek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  31
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İkinci kadın imama Türkiye’den destek

ABD’de kadın imamlı namazlara bir yenisi daha eklendi. Wall Street Journal’ın eski muhabiri Asra Nomani de, kadınlı erkekli bir cemaata akşam namazı kıldırdı.

Virginia Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Amina Vadud’un ardından, Wall Street Journal’ın eski muhabirlerinden Asra Q. Nomani de Massachusetts eyaletinin Waltham kentindeki bir üniversitede kadınlı erkekli bir gruba akşam namazı kıldırdı. Nomani, Türkiye ve Mısır başta olmak üzere birçok Müslüman ülkeden destek mesajı aldığını söyledi.

VIRGINIA Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Amina Vadud’un New York’ta kadınlı erkekli cemaate cuma namazı kıldırmasıyla başlayan ‘Müslüman kadınların özgürlük turu’ ABD’de dalga dalga yayılmaya başladı. Vadud’un ardından ‘Mekke’de Tek Başına’ (Standing Alone in Macca) adlı kitabın yazarı, gazeteci Asra Q. Nomani de önceki gün, Massachusetts eyaletine bağlı Waltham kentindeki Brandies Üniversitesi’nde kadınlı erkekli gruba akşam namazı kıldırdı.

Brandies Üniversitesi Araştırmacı Gazetecilik Entitüsü tarafından organize edilen bir konferansta, kadının İslam’da olması gereken yeri ve günümüzde içinde bulunduğu konumuna ilişkin bir konferans veren, Hindistan asıllı Amerikalı Asra Q. Nomani, ‘Müslüman kadınların hak ve özgürlük arayışı dalga dalga yayılıyor. Türkiye’den, Mısır’dan, Suudi Arabistan’dan, Malezya’dan, Hindistan’dan e-maille bize ulaşan kadınlar, desteklediklerini bildiriyorlar. Kadınlarımız, İslam dini içinde hak ettikleri konuma gelecekler, buna inanıyorum’ dedi.

MOLLA YORUMLARI

ABD medyasının yanı sıra, çok sayıda Amerikalının da ilgiyle izlediği konferansta, İslam dininin kadına hak ettiği değeri ve saygıyı verdiğini vurgulayan Nomani, şunları söyledi:

‘Dinimiz, kadına ve erkeğe, kısacası insana sevgiyi öngörür. İslam’da kadının hakları ve özgürlükleri tanınmıştır. Ancak, molla yorumlarını beyinlerimize ve yüreklerimize doldurdukları için, yalnız kadınlar değil, erkekler bile İslam adına sömürülmekte. İslam’ı yanlış yorumlayıp uygulayanlar, kadınları olduğu kadar erkekleri de karşılarına alıyorlar. Dinimiz insanları öldürmeyi değil, insanlara sevgiyi ve saygıyı öngören bir din. ‘Selam’ sözcüğünün ‘barış’ anlamına gelmesi boşuna değil.’

Asra Nomani, Reuters’e yaptığı açıklamada, gelen bütün tepkilere rağmen, bugün Boston kentinde Cuma namazını da kendisinin kıldıracağını açıkladı. Nomani, tehdit içeren mektup ve epostalar aldığını, ancak Cuma namazında kadın imam devrimini, New York ve Boston’dan sonra, San Francisco ve Washington’a da yayacağını söyledi.

DANIEL PEARL ARKADAŞIYDI

Nomani, The Wall Street Journal’den gazeteci arkadaşı Daniel Pearl’ün yalnızca Yahudi olduğu için aşırı dinci militanlar tarafından Pakistan’da başının kesilerek öldürüldüğünü söyledi. Nomani, konferanstan sonra izleyicilerin sorularını yanıtladı ve kitabını imzaladı. Asra Nomani daha sonra, aralarında erkeklerin de bulunduğu cemaate imamlık yaparak namaz kıldırdı.

KÖKTENDİNCİLER DİNİ KULLANIYOR

Nomani, hac ziyaretinde kadın ve erkeklerin yan yana olabilmelerine karşın, camilerde kadının arka sıralarda saf tutmasının, arka kapılardan camilere girip çıkmasının, din olgusunu güç olarak kullanan köktendinci çevrelerin işine geldiğini belirttti. Asra Q. Nomani, ‘’Ben kendi mahallemdeki camide ön saflarda yer alamıyorsam, Kuran’da kadına tanınan haklar kapsamında, cemaate imamlık yapamıyorsam, başka yerde yapabilmem zaten olanaksız. Kadının namaz kıldıramayacağına, imamlık yapamayacağına ilişkin bir yasak ya da kural yok. Ancak molla yorum ve uygulamaları bize bunun tersini öğretmeye çalışıyor. Çağdaş Müslümanlar olarak, köktendinciler karşısında sessiz kalırsak hem biz kaybederiz hem de İslam dini’’ dedi.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle