Gündem Haberleri

  İkinci emeklilik yoluyla "ballı" maaşa son veren yasa yürürlükte

  ANKA
  23.10.2007 - 10:21 | Son Güncelleme:

  2000 yılından önce emekli olanların aylıklarını kestirerek, kısa süreli çalışmaların ardından yüksek aylıkla yeniden emekli olmalarının yaygınlaşması üzerine, buna engel olmak için çıkarılan yasa yürürlüğe girdi.

  AKP Çorum Milletvekili Agah Kafkas'ın, bu konuda verdiği yasa teklifi 16 Ekim’de TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşmıştı. Cumhurbaşkanı’nın onayının ardından yasa bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

  Yasayla, SSK ve Bağ-Kur'dan yaşlılık, malullük aylığı alırken, sigortalı olarak çalışmaya başlaması nedeniyle aylıkları kesilenlerden yeniden aylık talebinde bulunanların, aylıklarının hesabına ilişkin esaslar yeniden düzenlendi. Buna göre, 2000 yılında önce emekli olduktan sonra bir süre çalışan, ardından da ikinci kez emeklilik başvurusunda bulunanların kesilen aylığına, son çalıştıkları süredeki TÜFE artışı ile kalkınmışlık hızı eklenecek.

  Bu kişilere çalıştıkları süre içinde emeklilik maaşına yapılan zam da yansıtılacak. Böylece ikinci kez emeklilik başvurusu yapılarak maaşlarda yüzde 30'lara varan artışın önüne geçilmiş olacak.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı