GeriGündem Ikinci el teknoloji
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ikinci el teknoloji

‘İkinci El Bilgisayar' şirketi, KOBİ'lere yönelik ikinci el bilgisayarlar pazarlıyor. Sektördeki şirketlerden alınan bilgisayarlar İkinci El tarafından bakıma alınarak iki kez test ediliyor. Şirket sattığı bilgisayarlara bir yıllık bakım garantisi veriyor. Bilgisayarlar yeni bir bilgisayarın dörtte biri fiyatına satılıyor. Bir bilgisayarın ortalama fiyatı 250 dolar.

Ekonomik kriz hemen her firmanın belli alanlarda yatırımlarını ertelemesine yol açtı. Teknolojik altyapı bu yatırımların başında geliyor. Birçok şirket çok yüksek teknolojiler yerine şirketin belli konularda ihtiyaçlarını kaşılayabilecek hesaplı yatırımlar yapmayı tercih ediyorlar.

Ekim ayında faaliyete geçen İkinci El Bilgisayar, şirketlerin bu durumundan yola çıkarak kuruldu. Şirket özellikle KOBİ'lere yönelik ikinci el bilgisayar hizmeti veriyor.

Şirketin yönetici ortağı Cem Kalyoncu bazı durumlarda en iyi teknolojileri satın almanın gereksiz olduğunu belirtiyor: ''Orta ölçeki bir firma, örneğin muhasebe programını kullanabileceği bilgisayarlar istiyorsa son çıkan bilgisayarları almasına gerek yok. İkinci el bir bilgisayar bu ihtiyacını fazlasıyla karşılayabilir. İkinci el bilgisayarların en önemli avantajı maliyetinin düşük olması. Pazarladığımız bilgisayarlar piyasa fiyatının dörtte birine karşılık geliyor. Bir bilgisayarın ortalama fiyatı 250 dolar civarında.‘‘

İkinci El, bilgisayarları iki yolla tedarik ediyor. Şirket sektörün devleri olarak bilinen HP, Compaq, Fujitsu, Siemens, Dell ve Toshiba gibi ana bilgisayar firmalarıyla çalışıyor. Bu firmalar daha önce sattıkları bilgisayarları kampanyalar yoluyla geri alabiliyorlar. Aldıkları bilgisayarları İkinci El'e satarak geri dönüşümü sağlıyorlar.

Bu şirketler bazen bilgisayarları geri almak yerine doğrudan doğruya elinde ikinci el bilgisar bulunan firmalarla İkinci El'in bağlantıya geçmesini sağlayabiliyorlar.

Satın alma sürecinin ardından bilgisayarlar bakıma alınıyor. Her bilgisayar parçalara ayrılıyor ve temizleniyor. Eldeki bilgisayarların bir bölümü diğer bilgisayarlar için yedek parça olarak kullanılıyor. Şirket bakım sürecinin ardından bilgisayarları test ediyor. İkinci El, sattığı bilgisayarlara bir yıl ücretsiz bakım hizmetini garantiliyor. Cem Kalyoncu, sattıkları bilgisayarların ortalama iki yıllık olduğunu belirtiyor. ‘‘Bazen üretici firmaların stoklarında kalmış olan yeni bilgisayarları da alıyoruz. Bu bilgisayarların yaşı altı aydan başlıyor.‘‘

KRİZ NEDENİYLE MAL BULAMIYORUZ


İkinci el Bilgisayar Yönetici ortağı Cem Kalyoncu şirketin diğer firmaların aksine kriz nedeniyle satış değil alım yapmakta zorlandığını belirtiyor: ‘‘Kriz nedeniyle birçok firma teknoloji yatırımlarını erteliyor. Bu nedenle satın alacak bilgisayar bulmakta zorlanıyoruz. Öte yandan satış anlamında talep var. Çünkü KOBİ'ler genel olarak çok yüksek teknolojideki bilgisayarlara ihtiyaç duymuyorlar. İkinci el bilgisayarların daha hesaplı olması da bu durumu etkiliyor.’

Bilgi için Tel: 0 216 461 77 75

Yorumları Göster
Yorumları Gizle