GeriGündem İkinci cemre ne zaman düşer? İşte 2019 yılı cemre düşme takvimi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İkinci cemre ne zaman düşer? İşte 2019 yılı cemre düşme takvimi

İkinci cemre ne zaman düşer? İşte 2019 yılı cemre düşme takvimi

'İkinci cemre ne zaman düşer?' ve 'cemre düştü mü?' gibi sorularına yanıt arayan vatandaşlar, doğayı renklendirecek bu olayın detaylarını araştırmaya başladı. İlk cemrenin düşmesi ve hava sıcaklıklarının bir nebze de olsa artış göstermesi, birçok vatandaş tarafından heyecanla karşılandı. Peki, ikinci cemre suya ne zaman düşecek?

Halk arasında yüz yıllardır devam eden inanışa göre, birinci cemre, 20 Şubat tarihinde havaya düştü. İkinci cemrenin düşeceği tarih ise vatandaşlar tarafından merak edilen konulardan biri. İşte, ikinci cemrenin düşeceği tarih ve cemre hakkında merak edilenler...

CEMRE DÜŞME TAKVİMİ

Halk takvimi ve inanışına göre, kasım günlerinin 100. gününden 5 gün sonra cemrelerin düşmeye başlıyor. Cemrenin birer hafta aralıkla havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılıyor. Üç tane olan cemrenin birincisi havaya (19-20 Şubat), ikincisi suya (26-27 Şubat) ve üçüncüsü de (5-6 Mart) toprağa düşer.

CEMRE HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

"Ateş", "kor" anlamına gelen cemrenin her yıl şubat ayı sonunda başlayan takvime göre önce havaya, sonra suya, son olarak da toprağa düştüğü kabul ediliyor. "cemre düşmesi", bahar bayramı nevruzun yaklaştığına da işaret ediyor.

"cemre düşmesi" hayvancılıkla uğraşanlar için soğuk nedeniyle dışarıya çıkartamadıkları hayvanların otlaklara kavuşma zamanının yaklaştığını, tarımla uğraşanlar için de toprağın işlenme dönemine gelindiğini ifade ediyor. Cemre düşmelerinin başlamasıyla birlikte nevruz hazırlıkları başlıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle