Gündem Haberleri

  İki yıldır yapılan Soma Mitingi’ne bu yıl izin yok

  İSMAİL SAYMAZ
  09.05.2017 - 11:40 | Son Güncelleme:

  Soma’da 301 işçinin can verdiği maden faciasının üçüncü yıldönümünde Sosyal Haklar Derneği (SHD) ile ölen işçilerin aileleri tarafından yapılmak istenen mitinge izin verilmedi.

  Fotoğraf: Arşiv

  SHD Genel Sekreteri Can Atalay, mitingin iki yıldır düzenlendiğini belirterek, “Devlet erkanının anma yapması için ailelerin taleplerini dile getireceği bir miting engellenemez” dedi. SHD Ege Bölge Temsilciliği, Soma katliamının yıldönümünde Cengiz Topel Meydanı’nda mitingi düzenlemek için kaymakamlığa başvurdu. İki yıldır yapılan Soma Mitingi’ne bu yıl izin yok
  Önceki iki yıl aynı alanda miting organize eden SHD’nin başvurusu, dün Kaymakam Ahmet Altıntaş tarafından reddedildi.Red gerekçesinde, ilçede İstasyon Meydanı ve Köylü Garajı’nda miting yapılabileceği, Cengiz Topel Meydanı’nın izinli alanlar arasında yer almadığı ifade edildi. Ayrıca 13 Mayıs günü Manisa Valiliği, Soma Belediyesi ve maden şehidi yakınları tarafından Maden Şehitlerini Anma Programı yapılacağı anlatıldı. Bu iki nedenle mitinge izin verilmedi.

  SHD Genel Sekreteri Can Atalay, ilçede başka miting organizasyonunun planlanmadığını belirterek, “Devlet erkanının anma yapması için ailelerin taleplerini dile getireceği bir miting engellenemez” dedi. Mitingin düzenleyicileri arasında, faciada can veren işçilerden Uğur Çolak’ın babası İsmail Çolak, Erdoğan Köse’nin eşi Gülfidan Köse, Sezai Kılınç’ın babası Tahir Kılınç ve Kader Yıldırım’ın kardeşi İlknur Kiriş de yer alıyor.  

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı