Gündem Haberleri

  İki yıl kaçabildi

  Hürriyet Haber
  01.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Alman sigara imparatorunu kaçırıp, ailesinden aldığı 30 milyon mark fidyeyle kayıplara karışan çete lideri Thomas Drach, 2 yıl sonra Arjantin'de lüks bir otel odasında uyurken yakalandı.

  İnterpol'ün hakkında kırmızı bülten çıkardığı Thomas Drach'ın 2 yıl süren müthiş kaçışı, Arjantin'in başkenti Buenos Aires'teki lüks Caesar Park Oteli'nin odasında sonuçlandı. Tüm dünyada aranan ve iki yıldır polisi peşinden koşturan kaçak, Arjantin polisinin 8 kişilik timle düzenlediği baskınla, Cumartesi günü sabaha karşı saat 01.30'da odasında uyurken kıskıvrak yakalandı.

  Sevgilisiyle birlikte ele geçti

  Uruguaylı bir kadınla yakalanan Drach'ın odasında yapılan aramada, 30 bin dolar, bir İngiliz pasaportu ve tabanca bulundu. Sahte kimlikle dolaşan Alman fidyecinin, tanınmamak için saçını kısa kestirip, sakal bıraktığı görüldü. Su gibi para harcayan ve dünyayı dolaşan Drach, Arjantin'e, sevgilisiyle beraber, son model Mercedes'iyle geldi.

  Rolling Stones sonu oldu

  Polis, Drach'ın izini, Hollanda'da yaşayan bir arkadaşını telefonla araması üzerine buldu. Drach arkadaşına, ünlü İngiliz Rock grubu Rolling Stones'un Buenos Aires'te vereceği konseri izlemeye gideceğini söyledi. Konuşmayı dinleyen Interpol, derhal Arjantin polisiyle temasa geçti ve operasyon için hazırlık yapmasını istedi.

  İki ortağı yakalanmıştı

  Fidyeci şebekenin lideri Drach, multi milyoner Jan Philipp Reemtsma'yı 25 mart 1996'da kaçırarak, Almanya'nın kuzeyindeki bir orman evinin bodrumuna zincirlemişti. Reemtsma'yı 33 gün rehin tutan Drach, ailesinden 30 milyon mark (4 trilyon lira) aldıktan sonra kayıplara karışmıştı. Ardından polis, suç ortakları Peter Richter ve Wolfgang Koszics adındaki iki kişiyi yakalamıştı.

  Yüzyılın fidyecisi

  Alman tarihinin en büyük eylemini gerçekleştiren Drach'ın yakalandığı otel, adeta TV kameralarının işgaline uğradı. Drach, elleri arkadan kelepçelenip, tişörtü başına geçirilerek doğruca cezaevine götürüldü. Otelde TV'ye konuşan polis şefi, Drach'ın Almanya'ya iadesi için işlemlere hemen başlanacağını söyledi. Federal Suç Dairesi, kaçırma olayının hemen ardından Drach'ın fotoğraflarını basına dağıtmıştı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı