Gündem Haberleri

  İki ünlü ABD'li yazarın ‘ekonomi’ savaşı

  EkoNet
  23.11.2009 - 17:16 | Son Güncelleme:

  ABD Kongresi'ndeki Barack Obama yönetimin ekonomiyi idare edişi ile ilgili sert tartışmalar, ülkenin en etkili gazetelerinin başında gelen The New York Times'ın ünlü yazarlarına da sıçradı.

  The New York Times'ın iki ünlü köşe yazarı Nobel Ödüllü Ekonomist Paul Krugman ve David Brooks'un gazetede yer alan son köşe yazıları, ülkedeki ekonomik görünümü o kadar faklı iki açıdan değerlendirmesi okuyucuları dahi iki yazarın da aynı konuda yazıp yazmadığı konusunda şüpheye düşürdü. 

   

  Brooks köşe yazısında ekonomi ile ilgili pembe tablo çizerken, güzel günlerin gelmesinin ve ekonomide eski günlere dönülmesine çok az zaman kaldığına işaret ederek iyimser bir tablo çizdi.

   

  Brooks yazısında ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner ile ilgili geçen ilkbaharda birçok insanın şüphelerinin bulunduğun altını çizdi. Ancak yazar ortaya çıkan sonuçların bunların haksızlığını ortaya çıkardığına dikkat çekti.   

   

  GEITHNER ELEŞTİRİLERİ HAKSIZ ÇIKTI

  Brooks köşe yazısında,"Geçtiğimiz sekiz ayda ortaya çıkanlar, Geithner'ın çoğunlukla haklı olduğunu gösterirken, [Geithner] hakkında yapılan eleştirilerin çoğunlukla yanlış olduğunu gösterdi" dedi.

   

  Brooks, ülkede ekonominin gelişiminin de ABD yönetiminin karşılaştığı ilk büyük zorluğu nasıl idare ettiğini gösterdiğine değinirken, bu dönemde Obama ve siyasi ekibinin en zor anlarda dahi Geithner'a destek verdiğini ve hatta eleştirilerin yoğunlaştığı dönemlerde kendilerini bir anlamda bunlara karşı siper ettiklerini de belirtti.

   

  KRUGMAN KARŞI CEPHEDE

  Ancak, diğer taraftan Krugman ise köşe yazısında kötümser bir tablo çizdi ve Geither'ın sistemin işleyişinde kritik kararları alamadığına dikkat çekti.

   

  Krugman, bu hafta içerisinde yayımlanan bir raporda, Geithner'ın ülkenin en büyük sigorta şirketlerinde olan ve küresel krizde kurtarma programı kapsamında yönetimden mali destek alan American International Group'a (AIG) kredi verenlerin imtiyazlarını elinden almakta başarısız olduğuna işaret etti.

   

  Krugman bu başarısızlığın bir anlamda Geithner ve diğer önemli pozisyonlarda bulunan yetkililerin, Wall Street'in sesini yükseltip, mızmızlanmasına neden olacak herhangi bir düzenlemeyi yapmaktan çekinmesini gösterdiğini belirtti.

   

  Krugman, bu yaklaşım "Ekonominin geleceği ile ilgili beklentilerin altını oyuyor" derken, ekonominin de hâlâ derin bir problemin içinde olduğunun altını çizdi.

   

  Nobell Ödüllü ekonomist, yazısında ekonomi yönetimine sert çıkarak, halkın, yönetimin bankacılara yardım etmenin dışında bir şey yapamayacağı görüşüne inandığı ve bu durumun da problemin çözümünün neredeyse imkânsız hale getirdiği görüşünü savundu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı