Gündem Haberleri

  İki turlu seçime muhalefet tepkisi

  Hürriyet Haber
  27.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ANASOL-D Hükümeti'nin hazırladığı, yerel seçimlerin iki turlu yapılması ve belediye başkanlarının en az yüzde 50 oyla göreve gelmesini öngören yasa tararısına CHP'den tepki geldi. DYP'liler iki turlu seçim sistemini kendilerinin önerdiğini belirtti, ancak destek konusunda açık bir tavır koymadılar. FP ise tasarıyı inceledikten sonra karara varacağını bildirdi.

  ADALETLİ DEĞİL

  CHP Grup Başkanvekili Oya Araslı, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, belediyelerde iki turlu seçim sisteminin büyük sakıncalar doğuracağını vurgulayarak, tasarıya kesinlikle karşı olduklarını açıkladı. Araslı, tasarının adil bir seçim sistemini öngörmediğini savunarak, uygulamanın yapıldığı ülkelerle Türkiye'nin siyasal yapısının özdeş olmadığına dikkati çekti. Tasarıyla, temsilde adaletin sağlanamayacağını belirten Araslı, zoraki ittifakların partilerin iç yapısında da büyük sancılara neden olacağını bildirdi.

  KOMİSYON KURACAĞIZ

  FP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, hem yerel, hem de genel seçimlerin en sağlıklı hangi şekilde yapılabileceğini araştıracak bir komisyon kuracaklarını açıkladı. Kapusuz, bu komisyonun çalışmalarını grupta değerlendirdikten sonra görüş bildireceklerini söyledi.

  ÖNYARGILI DEĞİLİZ

  DYP Grup Başkanvekili Turhan Güven ise Genel Başkan Tansu Çiller'in, liderler turunda, iki turlu seçim önerisinin tartışmaya açılmasını teklif ettiğini hatırlattı. Güven, ‘‘Tasarıya önyargılı bir yaklaşımımız yok. Bu konu enine boyuna tartışıldıktan sonra ülkeye yararlı mı, değil mi görüş oluşturulmalı’’ dedi.

  TAM DESTEK

  ANAP'ın yerel yönetimlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Dedelek ise partisinin tasarıya tam destek verdiğini bildirdi. Dedelek, öngörülen sistemle 1'inci turda temsilde adaletin, 2'nci turda ise yönetimde istikrarın sağlandığını söyledi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı