GeriGündem İki Türk sanatçının uluslararası başarısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İki Türk sanatçının uluslararası başarısı

NEW York'ta yaşayan, Türk ressam Burhan Doğançay ile yine 3 yıldır New York'ta yaşayan genç fotoğraf sanatçısı Attila Durak, yapıtlarıyla adlarından söz ettiriyorlar.

Burhan Doğançay, ABD'de yeni yayınlanan Bridge Of Dreams (Hayaller Köprüsü) isimli fotoğraf albümünü, ünlü Barnes & Noble Kitabevinde hayranlarına imzalarken, aynı gün, Gümüşhaneli genç sanatçı Attila Durak da dünyada fotoğraf sanatının kralı olarak bilinen Baldev Duggal'ın New York'taki dünyaca ünlü fotoğraf galerisinde sergi açtı.

Doğançay'ın 1986 ve 1987 yılları sırasında New York'un ünlü Brooklyn köprüsünün tadilatı sırasında çektiği siyah- beyaz fotoğraflardan oluşan kitabında, yazar Phillip Lopate tarafından kaleme alınan metinler de bulunuyor.

Poloraid tekniği ile, New York sokaklarındaki müzisyenleri görüntüleyen Durak, daha sonra resim üzerinde oynayarak fotağrafa adeta bir yağlı boya tablo havası veriyor. Brooklyn Köprüsü'nün tadilatı sırasında, 6 ay boyunca işçilerle birlikte yaşayan, hergün köprünün kulelerine tırmanan Burhan Doğançay ise tarihi köprüyü bambaşka bir görüntü içinde sunuyor. 48 fotoğraf ve 120 sayfadan oluşan Bridge of Dreams'de, çalışan işçileri adeta balıkçılara, işçilerin köprüden aşağıya düşmemesi için güvenliğini sağlayan ağları ise yine bir balık ağı görüntüsünde fotoğrafa yansıtıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle