Gündem Haberleri

  İki Türk bilim kadınının uluslararası başarısı

  Sefa KAPLAN
  04.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye, dışarıdan bakılınca her ne kadar kendi içine kapanmış bir manzara sergilese de, bu ülkede yetişen birbirinden donanımlı insanlar, uluslararası alanda başarıdan başarıya koşuyorlar.

  Bunun son örneği iki bilim kadını. Prof. Dr. Zeynep Tümer, Kopenhag’daki Kennedy Center, Moleküler Genetik Bölümü’ne profesör olarak atandı. Prof. Dr. Pembe Hande Özdinler ise ABD Şikago’da bulunan Northwestern Üniversitesi’nde asistan profesör olarak göreve başladı.

  Ege Üniversite Tıp Fakültesi mezunu olan Prof. Dr. Zeynep Tümer, Kopenhag Üniversitesi’nde yaptığı doktora sırasında Menkes hastalığı genini bularak duyurdu önce ismini. Aynı üniversitede bölüm başkanlığı da yapan Prof. Dr. Tümer, Johannsen Genom Araştırmaları Merkezi’nde de (WJS) başkan yardımcısıydı. Bugüne kadar 77 makale yayımlayan Prof. Dr. Tümer, çeşitli uluslararası başarıları ile de tanınıyor.

  Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü mezunu olan Prof. Dr. Pembe Hande Özdinler ise Motor Nöron Hastalığı olarak da bilinen Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) konusunda yaptığı araştırmalarla tanınıyor. Lousiana State Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi’nde Hücre Biyolojisi, Anatomi ve Sinir Bilimleri doktorası yapan Prof. Dr. Özdinler, daha sonra Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi Sinir Cerrahisi Bölümü’nde araştırmalar yapmıştı.

  İki Türk bilim kadınının uluslararası başarısı
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı