Gündem Haberleri

  İki taraf piknikte karşılaştı

  Hürriyet Haber
  30.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Florya Ormanı'ndaki tecavüz girişimi, bir yıldır süren kavgayı tekrar alevlendirdi. Hürriyet İstanbul, geçen nisandan beri bu tartışmayı bir kaç kez gündeme getirdi. Son perde ise, bu haftasonu yaşandı. Tecavüzü protesto için düzenlenen piknikte hayvanat bahçesini yapanlarla, istemeyenler karşı karşıya geldi.

  Florya Atatürk Ormanı'nda geçen hafta bir genç kızın sabah koşusu yaparken saldırıya uğraması ormanda yıllardır süren kavganın yeniden alevlenmesine yol açtı.

  Ormanın bir bölümünde son bir yıldır bir hayvanat bahçesi yapılması için çalışmalar sürüyor. Ancak birçok sivil toplum örgütü, buna karşı çıkıyor.

  Hayvanat bahçesini yapan Bahçıvan şirketi, tecavüz olayını gerekçe göstererek güvenliğin olmadığını, kendi projelerinin bu tür olayların önüne geçeceğini söyledi. Bu görüşlerini anlatmak için pazar günü ormanda Bahçıvan şirketi tarafından bir piknik düzenlendi. Bunun üzerine sivil toplum örgütleri pikniğe gelerek karşı gösteri yaptılar.

  Şirket: Biz haklıyız

  Önceki günkü pikniğin evsahibi, ormanda bir hayvanat bahçesi yapan ama sivil toplum örgütlerinin tepkisiyle karşılaşan Bahçıvan firmasıydı. Bahçıvan firmasının sahibi Nihat Bahçıvan, piknikte şöyle bir konuşma yaptı:

  ‘‘Bu talihsiz olay bizim ne kadar haklı olduğumuzu ortaya çıkardı. Burası bir an önce firmaya tahsis edilmeli. Burada daha önce de taciz olayları oldu. Genç kızlar üstleri başları yırtık bizden yardım istedi. Polise ve ailemize haber verirseniz intihar ederiz dediler. Bir keresinde bir genç kıza güvenlik sorumlusu arkadaşımız örtünmesi için kendi montunu verdi.’’

  Bahçıvan daha sonra kuracakları hayvanat bahçesini de anlattı: ‘‘Burada tamamen açık alan üzerine bir kompleks kuracağız. Doğaya aykırı bir planlama yok. Ancak hayvanat bahçesi çok büyük ve masrafı ağır bir yatırım. Giderlerini giriş biletlerinden ve burada açılacak, Mc. Donald’s, cep sineması, alışveriş mağazaları gibi yerlerin kiralarından sağlayacağız. Bu da yatırımın doğal gereği. Burası koruma alanı değil.’’

  Dernekler: Ormana tecavüz

  Pikniğe katılan ve hayvanat bahçesini protesto eden Florya ve Atatürk Ormanı'nı Koruma ve Dayanışma Derneği üyelerinin konusu da tecavüz olayıydı. Onlar da olaya bir başka açı kazandırdı. Grup adına bir açıklama yapan Başkan Sabri Gürsoy, tecavüzün bir tezgah olduğunu öne sürdü: ‘‘Gösteriyi yapanların hangi vakıftan olduğunu bilmiyoruz. Tecavüz şirket tarafından tezgahlanmış olabilir. Daha önce hiç tecavüz olayı olmadı. Orman halkındır, halka teslim edilmelidir.’’

  Karakol kapatılmış

  7 Ekim 1937 tarihli Bakanlar Kurulu kararnamesiyle 616 bin 359 metrekarelik bir alanda oluşturulan Florya Ormanı'nı Atatürk kurdu.

  Tartışmalı hayvanat bahçesini yapan Bahçıvan firması ise bu alanın 61 dönümünü geçtiğimiz temmuz ayında Büyükşehir Belediyesi'nden kiraladı. Ancak çevre sakinleri ve sivil toplum örgütleri direnerek imza topladı ve mahkemeye başvurdu.

  Bunun üzerine İstanbul Valisi Erol Çakır, Büyükşehir Belediyesi'ne bir talimat göndererek, ormanın ilgili mahkeme sonuçlanıncaya kadar tahsisinin yapılmamasını istedi.

  Büyükşehir Belediyesi'nin yıllardır tek bir çivi bile çakmadığı orman metruk denecek bir halde. Yatırım yapması için tahsis ettiği firma, sık sık meydana geldiğini öne sürdüğü tecavüz girişimleri hakkında bugüne dek polise herhangi bir rapor vermemiş. Üstelik bölgedeki Basınköy Karakolu da kısa bir süre önce kapatılmış.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı