GeriGündem İki polis şefi kardeşin ‘Mor Beyin’ trajedisi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İki polis şefi kardeşin ‘Mor Beyin’ trajedisi

İki polis şefi kardeşin ‘Mor Beyin’ trajedisi
Serhat ve Sertürk Cora

Düzce Organize Suçlar ve Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürü Serhat Cora, Emniyet’te FETÖ’nün mağdur ettiği polis şeflerinden biri. 16 Kasım 2016’da ByLock kullanıcısı olduğu için açığa alınıp tutuklandı. 5 ay cezaevinde kaldı, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Serhat Cora’nın kardeşi Sertürk Cora da İzmir İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı. O da ağabeyi gibi 15 Temmuz’da birçok FETÖ’cüyü gözaltına almıştı. İki kardeşin kendi iradeleri dışında Bylock proğramına yüklenen 11 bin 480 kişi arasında yer aldığı ortaya çıktı.

İki polis şefi kardeşin ‘Mor Beyin’ trajedisiDüzce Organize Suçlar ve Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürü Serhat Cora, emniyette FETÖ’nün mağdur ettiği polisler şeflerinden biri. 16 Kasım 2016’da Bylock kullanıcısı olduğu için önce açığa sonra gözaltına alındı. Önce serbest bırakıldı, 1 ay sonra tutuklandı. 5 ay cezaevinde kaldı, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Serhat Cora’nın kardeşi Sertürk Cora da polis şefi, İzmir İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı. O da ağabeyi gibi 15 Temmuz’da bir çok FETÖ’cüyü gözaltına almıştı.

FETÖ ile mücadele eden 2 polis şefi kardeşten biri Bylock kullanıcısı olduğu iddiası ile tutuklanmış, diğeri ise FETÖ ile mücadeleye devam ediyordu. Serhat Cora mahkemede, kardeşi Sertürk Cora ise bir taraftan FETÖ ile mücadele ederken diğer taraftan da ağabeyinin FETÖ’cü olmadığını haykırıyordu. Düne kadar seslerini duyan olmadı... Emniyet müdürü Serhat Cora’nın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açıkladığı, FETÖ tarafından, kendi iradeleri dışında Bylock proğramına yüklenen 11 bin 480 kişi arasında yer aldığı ortaya çıktı.

POLİS ŞEFİ İKİ KARDEŞ

Sertürk ve Serhat Cora’nın babaları başkomiserdi. Onlar da çocukluk yaşlarında peşi sıra baba mesleğini seçti. Önce ağabey Serhat Cora polis kolejini kazandı, ardından kardeşi Sertürk Cora... 17-25 Aralık operasyonundan sonra ise FETÖ’cü polislerin emniyetten ihraç edilmeye başlanması ile 2 kardeş önemli görevlere getirildi. Serhat Cora, Düzce Organize Suçlar ve Kaçakçılıkla  Mücadele Şube Müdürü olurken, Sertürk Cora, İzmir İstihbarat Şube Müdür Yardımcılığı’na atandı. FETÖ’cüler ise  somyal medya hesaplarından 2 kardeşin aleyhinde yayın yapmaya devam etti.

15 TEMMUZ’DA DARBEYİ PÜSKÜRTTÜLER

İzmir İstihbarat Şube Müdür yardımcısı Sertürk Cora, FETÖ’nün İzmir’deki yapılanmasını çökerten ekibin başındaki isimdi. Ağabey Serhat Cora ise Düzce’de FETÖ’nün İl imamları, himmet abileri gibi çok önemli operasyonlara imza attı. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında görev yerlerine gittiklerinde ise emrindeki memurlarına her ikisi de aynı emri verdi: “Bu gece son kurşunumuza kadar savaşacağız. Teslim olmak yok. Hakkınızı helal edin.”

AĞABEY BYLOKÇULARLA SUÇLANIRKEN, KARDEŞİ FETÖ’CÜLERLE MÜCADELE EDİYORDU

15 Temmuz darbe girişiminden 4 ay sonra 16 Kasım 2016’da Düzce Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Serhat Cora açığa alındı. Kendisi ve ailesi şok içindeydi. Bu şoku henüz atlatamamışken, 1 gün sonra gözaltına alındı. Bylock kullanıcısı olduğu ve FETÖ örgütü üyesi olduğu iddia ediliyordu.
Kardeşi Sertürk Cora ise çok önemli bir FETÖ operasyonun içindeyken haberi almış, soluğu Düzce’de ağabeyinin yanında almıştı.  Yaşanılan inanılmazdı, FETÖ ile mücadele eden 2 kardeşten biri Serhat Cora FETÖ’cülükle ve Bylock kullanıcısı olmakla suçlanıyordu. 4 günlük sorgulamadan sonra önce savcıya ardından mahkemeye çıkan Serhat Cora tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Ancak halen açıktaydı. 1 ay sonra ise utuklandı.

Cora kardeşler yıkılmıştı. Sertürk Cora, olan bitene anlam veremiyor, FETÖ mücadelesinin içinde yer alırken, ağabeyinin FETÖ’cü suçlaması ile tutuklanmasının çaresizliğini yaşıyordu.

FETÖ İLE MÜCADELEDEN FETÖCÜLERLE AYNI KOĞUŞA

FETÖ ile mücadele ederken kendini cezaevinde bulmuş, 5 ayını FETÖ’cülerle aynı koğuşta geçirmişti. Serhat Cora, 1’er saniyelik 8 Bylock bağlantısı ile ilgili suçlanıyordu. Ortada ise ne bir mesaj trafiği ne kullanıcı adı ne de Bylcokta konuştuğu kişilerle yazışmaları vardı.  İlk polis sorgusundan mahkemedeki savunmasına kadar hep aynı şeyi söyledi: “Hayatım FETÖ ile mücadele ile geçti. Bylock kullanmadım. Bylockçulara operasyon düzenledim. Telefonumu kendi ellerimle incelenmesi için teslim ettim” dedi. Kardeşi Sertürk Cora ise bu süre içinde İzmir’deki İstihbarat Şube Müdür Yardımcılığı görevinden başka bir ile İstihbarat Şube Müdürü olarak atanmıştı.   

MAHREM İMAMDA ELE GEÇİRİLEN MİKRO KARTTAKİ FİŞ

Nisan 2017’de Ankara’da MİT ve Emniyetin birlikte gerçekleştirdiği operasyonda FETÖ’nün “Mahrem İmamından” ele geçirilen bir mikro kartın deşifresi ise Cora kardeşler için ilk umut ışığı oldu. Ankara’daki operasyonda örgütün özellikle emniyet içinde yaptığı fişlemeler ele geçirilmişti. Örgüte bağlı olan polisler ile düşman kategorisindeki polisler ayrı ayrı analiz edilmiş, binlerce polis hakkında fiş kaydı tutulmuştu. Listede Cora kardeşlerin de adı vardı.  “Mahrem imamda” ele geçirilen fişleme kaydının karşısında Cora kardeşlerin F1 kategorisinde oldukları yazılıydı. F1’in anlamı şuydu: “Farklı hayat görüşlerinden olan, hayatının hiç bir döneminde FETÖ ile bağlantısı olmamış, FETÖ tarafından zararlı görülen, örgüte zarar verebileceği düşünülen kişiler.”

2017 Mayıs içinde Düzce 2.Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu olarak hakim karşısına çıkan Serhat Cora, emniyetin yaptığı operasyonda ele geçirilen hakkındaki fişleme kaydını da delil olarak mahkemeye sundu. O gün kardeşi Sertürk Cora’nın da aralarında bulunduğu 8 meslektaşı Serhat Cora’nın FETÖ’cü olamayacağına dair şahitlik etti. Serhat Cora, 2 Mayıs 2017’de tutuksuz yargılanmak ve yurt dışına çıkış yasağı koyularak tahliye edildi. Ancak hala açıkta, mesleğine dönmesine izin verilmedi.

YENİ DELİL: MOR BEYİN

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı önceki gün yaptığı açıklamada 11 bin 480 kişinin kendi iradesi dışında Bylock’a “Mor beyin” adı verilen sistemle yönlendirildiğini bu kişilerin haklarında başka bir delil yoksa FETÖ suçlamasının düşürüleceğini ifade etti. O liste açıklandı. Listede Serhat Cora’nın da telefon numarası vardı. 1 yılı aşkın süredir süren kabusun sonu gelmişti.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle