Gündem Haberleri

  İki ölümlü kazanın sürücüsüne 15'er yıl hapis

  A.A
  04.12.2009 - 11:11 | Son Güncelleme:

  İzmir'in Çeşme ilçesinde alkollü olarak direksiyon başına geçip 2 kişinin ölümüne, 4 kişinin de yaralanmasına neden oldukları iddia edilen sürücüler Hasan Özkan ile Muharrem Efe Demirel hakkında 15'er yıl hapis cezası istemiyle İzmir Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldı.

  Ilıca-Çeşme yolundaki Çakabey Kavşağı'nda Ramazan Bayramı'nda meydana gelen ve 2 kişinin ölümü, 4 kişinin yaralanmasına neden olan kazayla ilgili iddianameyi hazırlayan Cumhuriyet Savcısı, tutuklu sanıklar Muharrem Efe Demirel ile Hasan Özkan'ın kullandığı araçların, dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu çarpıştığını belirterek sürücülerin “Bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma” suçundan cezalandırılmalarını talep etti.

  Savcı, iddianamede kazanın nasıl gerçekleştiğini anlatarak, iki şoförün de aşırı derecede alkollü olduğunu vurguladı.

  İddianamede, Muharrem Efe Demirel, Suna Ağır, Ebru Eralsay, Erkan Sayın ve Rabia Sönmez'in gece ilerleyen saatlere kadar Çeşme'de eğlenip yola çıktıkları, aşırı derecede alkollü olan Demirel'in döner kavşakta fasılalı olarak yanan ışıklara aldırış etmediği, Çeşme istikametine giden Hasan Özkan'ın kullandığı araca çarpması sonucu kazanın oluştuğu kaydedildi.

  Çeşme'de bayram sebebiyle yoğun ve işlek olan zaman diliminde, aşırı şekilde alkol alan sanıkların trafiğe çıktıkları ifade edilen iddianamede, araç kullanamayacak durumda olmalarına ve bunu öngörmelerine karşın aşırı hız yaparak trafik ve güvenlik tedbirlerine riayet etmeyen iki sürücünün, meydana gelen kazada 2 kişinin ölümüne, 4 kişinin de yaralanmasına sebebiyet verdikleri anlatıldı.

  İddianamede, olayda ışık ve hız ihlali olduğu, alkollü olmaları nedeniyle bilinçli taksirin varlığının kabul edilmesi gerektiği, her iki şüphelinin de kusurlu bulunduklarının toplanan delillere göre sabit olduğu belirtilerek, sanıkların “Bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma” suçundan cezalandırılmaları istendi.
  Sanıklar Muharrem Efe Demirel ve Hasan Özkan, 15'er yıl hapis cezası istemiyle, önümüzdeki günlerde hakim önüne çıkacak.

  OLAYIN GEÇMİŞİ

  22 Eylül 2009 saat 04.00 sıralarında meydana gelen kazada, bayram tatilinde eğlenmek için Çeşme'ye giden Yaşar Üniversitesi öğrencisi, 228 promil alkollü olduğu belirlenen 21 yaşındaki Muharrem Efe Demirel yönetimindeki 35 AK 3412 plakalı otomobille, Ilıca'dan Çeşme yönüne gelen, 155 promil alkollü olduğu belirlenen iş adamı 42 yaşındaki Hasan Özkan'ın kullandığı 35 SS 888 plakalı cip çarpışmıştı.
  İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencisi, Basmane semtindeki Alican Otel'in sahibi Ali Eralsay'ın kızı 23 yaşındaki Ebru Eralsay kaza yerinde ölmüş, arkadaşı 33 yaşındaki Suna Ağır ise kaldırıldığı Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesinde yaşamını yitirmişti.

  Suna Ağır'a ait otomobili kullanan sürücüsü Muharrem Efe Demirel ve yanında bulunanlardan 25 yaşındaki Rabia Sönmez ile cip sürücüsü Hasan Özkan ve oğlu 15 yaşındaki Mehmet Yağız Özkan kazada yaralanmıştı.
  Tedavilerinin ardından adliyeye sevk edilen iki sürücü tutuklanmıştı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı