Gündem Haberleri

  İki milyar fidan toprakla buluşacak

  Çilem KAYA / ANKARA
  13.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin önümüzdeki 5 yıllık çevre politikasını, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ilk kez Hürriyet’e anlattı. Türkiye’nin özel şartları karşılanırsa Kyoto Protokolü’nü imzalayabileceklerini belirten Eroğlu, 2 milyon 300 bin hektar alanın ağaçlandırılacağını, küresel ısınmaya karşı her tür tedbirin alınacağını söyledi.

  ÇEVRE ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, göreve gelmesinin ardından verdiği ilk röportajında, Kyoto Protokolü’nün imzalanmasına karşı olmadıklarını vurgularken, "Ancak Kyoto’da adalet istiyoruz" dedi. Eroğlu, hükümetleri döneminde çevreyle ve Kyoto Protokolü ile ilgili yapılacaklar konusunda şu açıklamalarda bulundu:

  En önemli eylem planlarımızdan biri ağaç seferberliği. Bakanlar Kurulu’nda bu seferberliği Sayın Başbakanımıza anlattık. Yaklaşık bir aydır bu konu üzerinde çalışıyoruz, muazzam bir çalışma oldu. Türkiye’de ağaçlandırma ve erozyon kontrolü seferberliği eylem planını hazırladık. 15 Kasım’da başlayacak. Seferberliğin ilk çınarını Sayın Başbakan dikecek. Her bir ilde ne kadar ağaç dikilecek hepsi için ayrı bir çalışma yaptık. Bununla ilgili bir genelge yayınlayacağız. İklimlere dahi etkisi olacak. 2 milyon 300 bin hektar ağaç dikeceğiz. 5 yılda 2 milyar adet fidanımızı toprakla buluşturacağız.

  Kyoto Protokolü’ne karşı değiliz. Ancak bunun şartları var. Bizim burada vebalimiz diğer gelişmiş ülkelere göre çok az. Rakamlar da bunu gösteriyor. Mevcut ormanlarımız karbondioksitin yüzde 25’ini emiyor. Başlattığımız seferberlikle bu oranı daha da artıracağız. Biz Kyoto ile ilgili karbondioksit emisyonunun azaltılması konusunda bütün tedbirleri alıyoruz. Hidroelektrik santralları yapıyoruz, rüzgar enerjisine önem veriyoruz. Güneş enerjisiyle ilgili çalışmalar başlattık. Hidrojen enerjisiyle ilgili merkezin çalışmaları sürüyor. Bunun dışında enerjiyi verimli kullanmayla ilgili çalışmalar yapıyoruz.

  Biz Kyoto’yu şartlı olarak kabul edebiliriz. Özel şartlarımızı, özel koşullarımızı dikkate alarak Kyoto Sözleşmesi’ni imzalayabiliriz. Bazı ülkeler gelişeceği kadar gelişmiş, her türlü emisyonu yapıyor, bizim 7 katımız kadar karbondioksit veriyor, onlar gereğini yapmıyor ama bizden isteniyor. Kyoto konusunda adalet istiyoruz. Özel durumlarımızı dikkate alarak bakanlığımız Kyoto konusunda çalışmalar yapıyor.

  Başbakanımızın talimatıyla küresel ısınma konusunda üç bakanlık koordineli olarak çalışıyoruz. Tahminler senaryolar üzerinde bakanlığımız, tarıma etkileri konusunda Tarım ve Köyişleri Bakanlığımız, alınacak tedbirler konusunda ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız çalışmalar yürütüyor.

  Kazdağları’nda sadece maden arama çalışmaları yapılıyor. Orası milli park alanı değil, orman alanı. Maden Kanunu’na göre arama izni verilmiş. Eğer altın varsa işletmenin faaliyete geçtiği sırada ÇED Raporu gerekli olacak. Burada bir maden varsa bunun çıkarılmasını herkes gönülden arzu eder. Ama çıkarırken çevreyi tahrip etmemesi lazım. ÇED raporu verilirken bu konular dikkate alınacaktır.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı