Gündem Haberleri

  İki mesaj bir suçlama

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  11.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Danıştay Başkanı Mustafa Birden 142. yıl törenlerinde Ergenekon soruşturmasındaki “keyfi” ve “hukuka aykırı uygulamaları” eleştirdi, Anayasa değişikliğinin reform olarak takdim edilmesini doğru bulmadıklarını söyledi. Birden hükümeti de “Toplumda gerginlik yaratmak ve gerginliğe davetiye çıkarmakla” suçladı.

  DANIŞTAY Başkanı Mustafa Birden, 142’nci kuruluş yıldönümü töreninde, anayasa ve Ergenekon mesajları verdi. Birden, “yasamaya müdahale” ve “siyasallaşma” eleştirisi yapan Başbakan Tayyip Erdoğan ve hükümet sözcülerini, “Toplumda gerginlik yaratmak ve gerginliğe davetiye çıkarmakla” suçladı. “En yetkili ağızların eleştiri sınırlarını aşan, suçlayıcı ve saygınlığı zedeleyici söz ve beyanlarına üzüldüklerini” vurgulayan Birden, “Yargının kendisini bu kadar savunma durumuna düşürülmesinin demokratik rejimlerde yeri olamaz” dedi.

  Ergenekon eleştirisi

  Ergenekon soruşturmasındaki “keyfi” ve “hukuka aykırı uygulamaları” eleştiren, hukuk devletinde bu tip uygulamaların himaye göremeyeceklerini vurgulayan Birden, yargı mensuplarının dinlemeye muhatap olup sonra bunların imha edilmesinin “Başlı başına ceza etkisi ve ağır tahribat yarattığını” savundu. Birden, özetle şunları söyledi: “Anayasal hakları ihlal eden, hukuka aykırı keyfi işlem ve kararlar, kimden gelirse gelsin, hukuk devletinde koruma ve himaye göremez. Yargı mensubu, hukuka ve adalete önce kendisi inanmalı, yasaların kendisine tanığı yetkileri kullanırken, özenli davranmalı yorum ya da kıyas yolu ile özgürlük alanlarını daraltıcı uygulamalardan kaçınmalıdır. Hukuka aykırı eylem ve işlemde bulunmanın idarenin sorumluluğu yanında kamu görevlisinin sorumluluğunu da beraberinde getireceği gözlerden uzak tutulmalıdır.

  Anlayışla bağdaşmaz

  Görevini yerine getiren yargı yerlerini suçlayan, halka şikayet eden beyan ve açıklamalar, başta yargı mensupları olmak üzere toplumda hayal kırıklığı yaratmakta, gerginliklere davetiye çıkarmaktadır. Kararları ‘ideolojik’ olarak nitelendirmek, yargıya müdahale edilmemesi gerektiğini kimi durumlarda hatırlamak, hukuka saygılı devlet yönetimi anlayışıyla bağdaşmaz.

  Hukuk icat etmiyoruz

  Bu özensiz uslübu kullananların sayısı ve dozu artmaktadır. Yargı yetkisini kullanan bizler hukuk icat etmiyoruz. Varolan mevzuata göre Anayasa ve yasaların bize yüklediği görev ve sorumluluk çerçevesinde, vicdani kanaatimiz doğrultusunda karar alıyoruz. Hesabımızı, Türk milleti adına karar vermenin ağır sorumluluğu altında vicdanımıza veriyoruz.

  Reform değil

  Anayasa değişikliğinin temel amacının Anayasa Mahkemesi ile HSYK’nın yapısının değiştirilmek olduğu açıkça görülmektedir. Belirtilen amaca indirgenmiş bir Anayasa değişikliğinin, özgürleşme ve demokratikleşme yönünde yapılmış bir reform olarak takdim edilmesini doğru bulmuyoruz.

  Telekulak sıkıntısı

  Bu temel (haberleşme hürriyeti, özel hayatın gizliliği) hakları güvence altına alan anayasal kurallar karşısında keyfi ve maksadını aşan karar ve uygulamaların varlığı toplumda güvensizlik ve huzursuzluk yaratmıştır.

  Danıştay saldırısı

  Saldırıdan en çok zarar görenlerden birisi olarak bütün içtenliğimle söylüyorum ki, bu menfur olayın en ince ayrıntısına kadar bir an evvel açıklığa kavuşturulmasını ve tüm sorumluların ortaya çıkarılmasını benden daha fazla isteyen kimse olamaz.”

  Tören sohbeti

  DANIŞTAY’ın 142’nci kuruluş yıldönümü dolayısıyla Danıştay Genel Kurul Salonunda düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin katıldı. Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Berra Besler, tören sırasında Adalet Bakanı Ergin ile el ele sohbet etti. Danıştay’ın kuruluş yıldönümü nedeniyle Mustafa Birden başkanlığındaki heyet, Anıtkabir’i ziyaret etti. Danıştay heyetinin ziyareti sırasında, Ankara polisinin Anıtkabir çevresinde aldığı olağanüstü güvenlik önlemleri dikkat çekti.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı