Gündem Haberleri

  İki kızı dayısını istedi

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  23.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’de kadına karşı şiddetin sembolü haline gelen ve koruma talebi “Kanunda yeri yok” diye reddedilince eski kocası tarafından sokak ortasında boğazı kesilerek öldürülen Ayşe Paşalı’nın 12 ve 16 yaşlarındaki 2 kızı dayılarının yanında kalacak.

  ANKARA’da boşandığı kocası İstikbal Yetkin tarafından sokak ortasında 11 bıçak darbesiyle boğazı kesilerek öldürülen 42 yaşındaki Ayşe Paşalı’nın 12 ve 16 yaşlarındaki 2 kızının vasileri olmak isteyen dayıları Ahmet Paşalı’ya devlet her ay 350’şer lira maddi destek yardımı verecek. Paşalı’nın 21 yaşında bir kızı daha var.

  Kavaf talimatı verdi

  Devlet Bakanı Aliye Kavaf’ın talimatıyla harekete geçen Ankara Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü görevlileri, kızların dayısının evinde inceleme yaptı. Kardeşler ve Ahmet Paşalı, birlikte yaşamak istediklerini söylediler. Ahmet Paşalı, yeğenlerinin vasiliği için mahkemeye başvurduğunu söyledi.

  Psikolojik destek alacaklar

  Babaları İstikbal Yetkin’in annelerine uyguladığı şiddete tanık olan kız kardeşlere, travmayı atlatmaları için bir üniversitede, sosyal-psikolojik destek veriliyor. Çocuk Koruma Kanunu’na göre, 2 kardeşin ruhsal ve fiziksel sağlığının korunması-tedavisi için “sağlık tedbiri” kararının alınması amacıyla Çocuk Mahkemesi’ne başvuru yapıldı. Paşalı kardeşlerin sosyal-psikolojik durumlarının Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü uzmanlarınca sürekli izlenecek. Çocukların bakımını üstlenen Ahmet Paşalı’nın evine belli aralıklarla ziyaretler yapılarak kız kardeşlerin durumunun yakından takip edilecek.

  ‘Hâkim pişman oldu, koruma verdi’

  AYŞE Paşalı’nın avukatı Elif Kabadayı Tatar, müvekkilinin korunma talebini reddeden ancak aynı durumdaki bir başka kadın için koruma kararı veren hakim için “Hakim zihinsel dönüşüm yaşadı. Türkiye’de sistemi tümüyle insanların insafına bırakmışız” dedi. Tatar, şu değerlendirmeleri yaptı: “Ben o hâkimin Ayşe Paşalı’nın ölümünden duyduğu üzüntü ve sorumluluk neticesi, bu kez koruma kararı verdiğini düşünüyorum. Demek ki, boşanmış kadın için de koruma kararı verilebiliyormuş. Şimdi o hâkim fikrini değiştirmiş. Ama hâlâ bu fikrini değiştirmemiş olan çok hâkim var. Hâkimler uluslararası sözleşmeleri uygulama konusunda direnç gösteriyorlar.”

  Koruma da yetmiyor

  “Ayşe Paşalı’ya koruma kararı verilse de yine eski kocası tarafından öldürülebilirdi. Çünkü bu tedbir kararının koruma niteliği yüksek değil. Koruma kararı verilen kadının başında polis beklemiyor. Hâkim kocasını psikolojik tedaviye sevk edebilirdi. Ayşe için bunların hiçbiri yapılmadı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı