Gündem Haberleri

  İki kalbi var

  hurriyet.com.tr / SAĞLIK
  22.02.2011 - 14:00 | Son Güncelleme:

  ABD'de bir hastaya çok nadir ve özel durumlarda uygulanan kalp nakli yapıldı. Artık hasta hayatına iki kalbiyle devam edecek.

  Sen Diego'daki Thorton Hastanesi'nde 36 yaşındaki Tysons Smith'e yapılan operasyonu ilginç kılan hastanın kendi kalbinin yanına diğer kalbin nakledilmesi.

  Nadir ve özel durumlarda uygulanan bu kalp naklinin tıp dünyasındaki ismi heterotopik kalp nakli. Alıcının kalbi çıkarılmaksızın vericiden alınan kalp alıcının kalbinin yanına dikiliyor.

  Tysons Smith adlı hastanın da sağlık durumu kalbinin çıkarılmasına izin vermedi. Bu yüzden diğer kalp Smith'in kalbinin sağ yanına dikildi.

  Ameliyatıyla ilgili bilgi veren Dr. Michael Madani, "Hastanın durumu standart nakli kabul etmeyecekti. Çünkü akciğer basıncı diğer kalbi kabul taşımayacak kadar yüksekti. Şimdi her iki kalp de mükemmel uyum içinde çalışacak dedi.

  Dezavantajları olan bir yöntem

  Heterotopik kalp nakli ameliyatları dünyada uzun zamandır yapılmıyor. Hurriyet.com.tr'nin sorularını yanıtlayan Akdeniz Üniversitesi Kalp Cerrahisi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ömer Beyazıt, "Dezavantajları var. Hastanın takibini zorlaştırıyor. Akciğer basıncı yüksek olan hastalara uygulanıyor. Alıcı ve verici arasında uyum olmadığı için hastanın kalbini de korumak gerekiyor." dedi.

  Beyazıt, bu gibi durumlarda uygun kalp bulunana kadar suni kalplerin kullanımının yaygınlaştığını da söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı