Gündem Haberleri

  İki Fransız şirket daha Türk sigorta sektörüne giriyor

  A.A.
  28.08.2006 - 15:36 | Son Güncelleme:

  Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Ahmet Genç, sektörde sonbaharda hayat ve hayat dışı alanlarında olmak üzere Fransızların 2 şirket kurmayı istediklerini bildirdi.

  İstanbul Ticaret Odası'nda (İTO) düzenlenen “Sigortacılık Yasa Taslağının Getirdikleri” konulu seminerde konuşan Genç, sigortacılıkla ilgili taslağın 1995 yılında TBMM'ye gönderilmesine rağmen o dönemde yasalaşamadığını ve ancak Mayıs 2006'da tasarı haline getirilebildiğini hatırlattı.

  Genç, yabancı sermayenin geçtiğimiz yıldan beri Türkiye'deki sektörü, kanunları ve düzenlemeleri yakından izlediğini, kendilerine bununla ilgili sorular yönelttiklerini, bu yılın ilk yarısından itibaren de Amerikan, Alman ve Fransız şirketlerin sektöre girdiklerini aktardı.

  Yabancıların sektöre girişiyle birlikte asıl değişimin 2007 yılında görüleceğine işaret eden Genç, “Bu devler Türkiye'de herhalde bir değişime imza atacaklar. Sonbaharda sektörde Fransızlar 2 şirket kurmak arzusundalar. Hayat ve hayat dışında olmak üzere... Bu sayede pazar, önümüzdeki günlerde harekete geçecek” diye konuştu.

  “TABAN SERMAYE 5 MİLYON YTL'YE İNDİRİLDİ”

  Ahmet Genç, sektördeki oyuncuların serbest piyasa koşullarında kurallar çerçevesinde faaliyet göstermesini amaçlayan yeni kanunda sektöre girişte taban sermayenin 10 milyon YTL'den 5 milyon YTL'ye indirildiğini söyledi.
  Yasayla pazara yeni gireceklerden ilk 3 yıl için ciddi bir işletme planı istediklerine dikkat çeken Genç, yapılan araştırmalara göre şirketlerin iflas riskinin ilk 3 yılda çok yüksek olduğunu, bu nedenle işletme planında sapma olup olmadığını da takip edeceklerini kaydetti. Genç, yeni yasanın bir şirketin mali zafiyeti durumunda etkin tedbir alınmasını ve gerekiyorsa piyasadan çıkarılmasını öngördüğüne işaret etti.

  Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Suna Oksay da, Türkiye tarihinde sigortacılık sektöründe 32 yılda 2 yasa yapıldığına dikkat çekerek, “1959 yılında yapılan kanun hala devam ediyor. Yasalar, değişime ayak uyduramadı. 1994 yılında çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerle soruna çözüm bulunmaya çalışıldı. Sektör, uzun yıllar ihmal edildi” diye konuştu. Oksay, sigortacılık sektörünün artık yabancı oyuncularla dışa ve rekabete daha fazla açık hale geleceğini, henüz yabancı şirketlerle rekabet gücü olmayan sektörü geliştirecek çalışmalara hız verilmesi gerektiğini vurguladı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı