Gündem Haberleri

  İki ekmek ağırlığında deri mont

  Hürriyet Haber
  02.10.2007 - 14:41 | Son Güncelleme:

  Derimod, sektörde bir devrim olarak tanımladığı 690 gramlık yeni deri montunu tanıttı.

  Derimod Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Zaim,  “Derimod 690”ın geliştirilmesini için 2 milyon dolar yatırım  yaptıklarını bildirdi.

  Derimod'un, “nano-leather” teknolojisi ile üretilen hafif deri ceketi  “Derimod 690”ın tanıtım toplantısında konuşan Zaim, küresel ısınmanın  tüm tekstilcilerin gündeminde olduğunu ve artık eskisi kadar sert  kışların yaşanmadığını belirterek, kendilerinin de ürünlerini buna uygun  olarak hafifletmek istediklerini kaydetti.

  Zaim, Derimod Ar-Ge biriminin İtalyan meslektaşlarıyla bir yıl süren  çalışmalar sonucunda derinin özgül ağırlığını yüzde 50 azaltmayı  başardığını dile getirerek, “Organik tabaklama metotlarıyla deri yüzde  50 hafif hale geldi. Bu, deri sektöründe bir devrimdir. Dünyada da bir  devrimdir. Teknoloji ve moda bir araya geliyor” diye konuştu.

  Deri ceketlerin ortalama ağırlığının 1-1,5 kilo civarında olduğunu,  nano-leather teknolojisi ile üretilen “Derimod 690” ürününün ise 690  gram ağırlığa sahip bulunduğunu vurgulayan Zaim, yakında Prada, Gucci,  Armani gibi dünyaca ünlü markaların da “nano-leather” teknolojisi ile  üretilen koleksiyonlarını tüketiciye sunacaklarını belirtti. Zaim, “Yenilik, buluş yoksa, rekabet de yok. Bu nedenle Derimod olarak  bu işe büyük bütçe ayırdık. Dünya markalarından önce nano-leather  teknolojisini Türk halkına sunduğumuz için gururluyuz” diyerek, bu  ürünün geliştirilmesi için 2 milyon dolar yatırım yaptıklarını aktardı.

  KALİTELİ ÜRETEN ÇİN'DEN KORKMAZ
         
  Çin'de üretilen deri ceketlerle nasıl başa çıkacakları konusunda  kendisine sorular geldiğini söyleyen Zaim, Derimod olarak fiyat  üzerinden değil, kalite üzerinden rekabet yürüttüklerini, son dönemde  Uzak Doğu menşeli ürünlerde insan sağlığına aykırı maddeler bulunduğu,  deri ceketlerin de sağlığa zararlı azo boya içerdiği yönünde haberler  bulunduğunu belirtti.

  Zaim, Türk halkının Çin malı deri ceketlere talep göstermeyeceğini ve bu  ürünlerin Türkiye'ye ithalatının çok yüksek olmadığını dile getirerek,  “Türk halkı deri bakımından şımartılmıştır. Türk halkı yıllardır en  kaliteli derileri giymiştir” dedi.

  Zaim, yeni ürünün pazar paylarına yüzde 25 katkı sunmasını  beklediklerini, ürünlerin fiyatının 400-500 milyon aralığında  bulunduğunu belirtti.

  Çinli firmaların, bu yeni ürünü taklit etme kapasitesine ilişkin bir  soru üzerine Zaim, “Çinliler herşeyi taklit ediyor. 2-3 sene sonra bunu  da taklit edeceklerdir ama o zaman biz başka bir noktada olacağız.  Derimod'un rakipleri Çinliler değil, gözümüzü Batıya açtık ve onlarla  yarışıyoruz. Çinliler'den korkan, fiyat rekabetine girenlerdir. Kalite  rekabeti yapanlar Çin'den korkmaz” görüşünü aktardı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı