Gündem Haberleri

  İki dev buluştu

  Hürriyet Haber
  09.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  20'inci yüzyılda bilim ve teknoloji dünyasına imza atan dev isimlerin başında gelen Bill Gates ile felçli astrofizikçi Stephen Hawking, Londra'da bir araya geldi. Bugün dünyanın en zengin işadamları arasında yer alan Bill Gates, geliştirdiği yazılım programlarıyla PC'lerin yaygınlaşmasına ön ayak olan Microsoft Şirketi'nin Başkanı. 42 yaşındaki Bill Gates, daha 13 yaşındayken bilgisayar programı yazmaya başladı. Harvard Üniversitesi'ne giren ancak iş hayatına atılma heyecanı yüzünden eğitimini yarıda kesen Bill Gates, kurduğu Microsoft Şirketi ile 20'inci yüzyılda teknoloji dünyasına damgasını vurdu.

  Şimdiye kadar eğitim, nüfus planlaması ve teknolojinin yaygınlaşması için 270 milyon dolar yardımda bulunan Bill Gates, son bağışını Cambridge Üniversitesi'ne yaptı. Microsoft Şirketi, Cambridge Üniversitesi'nde yeni bir bilgisayar laboratuarı kurulması için 80 milyon dolar (14 trilyon lira) bağışta bulundu. Bill Gates ise kendi kişisel servetinden 19.2 milyon doları (3.3 trilyon lira), üniversiteye hibe etti.

  Bağış dolayısıyla önceki gün Cambridge Üniversitesi'ne giden Bill Gates, burada yine çağımızın yetiştirdiği en büyük bilim dehalarından biri olan Stephen Hawking ile buluştu. Geçirdiği kas hastalığı yüzünden tekerlekli sandalyeye mahkum olan ve ancak bilgisayar aracılığıyla konuşabilen Stephen Hawking (55), kendini evrenin sırrını çözmeye adamış bir bilimadamı. Hawking, özellikle kainatın oluşumunu ateşleyen ‘‘büyük patlama’’ ve ‘‘kara delikler’’ konusunda geliştirdiği teorileriyle tanınıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı