Gündem Haberleri

  İki cezaevinde operasyon yeniden başladı

  Hürriyet Haber
  20.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  20 cezaevindeki ölüm oruçlarını bitirmeye yönelik başlatılan 'Hayata Dönüş Operasyonu' 12 saat aradan sonra yeniden başladı. Halen Ümraniye ve Çanakkale Cezaevlerinde operasyonlar sürerken, 18 cezaevindeki operasyon ise dün tamamlanmıştı. Ümraniye Cezaevinde sabah saatlerinden itibaren başlayan hareketlilik sürerken, Çanakkale'de ise içerdeki çember iyice daraldı.

  Ümraniye Cezaevi'ne yoğun takviye

  Ümraniye Cezaevi'nde hareketlilik sürüyor. Cezaevine araç girişleri sabah saatlerinde yeniden başladı.

  Cezaevi'ne, jandarma taşıyan 5 otobüs daha giriş yaptı. Ümraniye Cezaevi'nin ana kapısına yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta güvenlik güçlerince oluşturulan kontrol noktasından, saat 13.30 sıralarında jandarma taşıyan 5 otobüs giriş yaptı. Böylece sabah saatlerinde başlayan hareketlilikle beraber jandarma ve çevik kuvvet personelini cezaevine getiren otobüslerin sayısı 22'ye ulaştı.

  Cezaevinden 2'şer nakil aracı da 1'er saat arayla cezaevinden ayrıldı. Son ayrılan 2 nakil aracında tutuklu ile hükümlülerin bulunduğu ve zafer işareti yaptıkları gözlendi. Ayrıca, cezaevine 3 ambulans giriş yaptı.

  Haydarpaşa Numune Hastanesi Acil Servisi'nde, Ümraniye Cezaevi'nden getirilecek yaralılar için güvenlik önlemleri alındı. Acil Servis hastarı da polikliniğe yönlendirildi.

  Çanakkale'de çember daralıyor

  Çanakkale (E) Tipi Kapalı Cezaevi'nde, operasyon saat 06.50 sıralarında yeniden başlatıldı. Sürekli yer değiştiren mahkumların spor salonunda toplandıkları belirlendi.

  Jandarma timleri, cezaevindeki elektriklerin kesilmesi nedeniyle projektörlerle aydınlatma yaparak ilerleyişlerini sürdürüyorlar. Bulundukları spor salonu ve yanındaki koğuş arasında sürekli yer değiştiren ve barikat kuran mahkumların, salonun kapısını zincirlerle bağladıkları ve trafodan çektikleri kabloyla kapıya elektrik verdikleri anlaşıldı.

  Güvenlik güçleri kuşatma yaptıkları bölgede direnen mahkumlara ''teslim olun'' çağrılarını sürekli yineliyorlar. Direnmekte ısrar eden ve çağrılara yanıt vermeyen mahkumların, ellerindeki piknik tüplerini alev makinesi haline getirdikleri, mazot ve tiner kullanarak molotofkokteyli hazırladıkları belirlenerek, operasyona katılan timlerin dikkatli olmaları istendi.

  Bomba süsü verilmiş pankart

  Çevre ilçelerden getirilen tecrübeli jandarma timlerinin görev aldığı operasyonun ilk dakikalarında, mahkumların bulunduğu tahmin edilen koğuşlara, göz yaşartıcı gaz bombası atıldı. Ancak, girilen 4 koğuşun boş olduğu görüldü. Bulundukları koğuşlardan sürekli yer değiştirdikleri ve barikat kurdukları anlaşılan mahkumlara ulaşabilmek için Sivil Savunma Müdürlüğü'nden getirilen beton delici aletler kullanılıyor.

  Güvenlik kuvvetleri, saat 07.43 sıralarında C-1, C-2, C-3 ve C-4 koğuşlarına girerek, bu bölgeleri kontrol altına aldılar ve mahkumların geçiş yapmalarını önlediler. C-3 ve C-4 koğuşlarına giren timler, mahkumlar tarafından bırakılan bomba süsü verilmiş bir pankart bulundu.

  Operasyonun ilk günü gazetecilere getirilen kısıtlamalar ve görüntü alma yasağı da devam ediyor. Cezaevinin görüntülerini çekmek isteyen foto muhabirleri ve kameramanlar polis tarafından olay yerinden uzaklaştırılıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı