Gündem Haberleri

  İki cephede savaş

  Hürriyet Haber
  13.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Konyaaltı sahiline uygulanacak Cannes projesinin ilk toplantısı olaylı başladı ve Bakanla konuşmacılar arasında söz düellosuna dönüştü

  TURİZM Bakanı Erkan Mumcu, Antalya'da katıldığı bir toplantıda iki ayrı cephede birden savaş açtı. Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kumbul ile 'liderlik' konusunda ayrı düşen Mumcu, Pansiyoncular Odası Başkanı İrfan Bileydi ile de 'tükürük ve kalite' konusunda birbirine girdi.

  Antalya'da Konyaaltı Belediyesi tarafından Konyaaltı Sahili'ne uygulanacak, ‘‘Cannes’’ projesinin ele alındığı toplantı, olaylı başladı. Mumcu ile Kumbul, projeyi yönetecek lider konusunda tartıştı. Bakan, projeye Vali'nin liderlik yapmasını isterken, Kumbul, üçlü protokol önerdi.

  KİM HAKLI?

  Bakan Mumcu’nun salondaki iki başkan ile tartışma maratonunu izleyenler ikiye ayrıldı

  Salondakiler bölündü

  Bakan Erkan Mumcu'nun, hem Bekir Kumbul, hem de Pansiyoncular Odası Başkanı ile olan diyaloğu ortalığı karıştırdı. Bakan, başkan ve oda başkanını dinleyen salondakiler ikiye bölündü. Bakanın haklılığını savunanlar, ‘‘Esnaf kendisine çeki düzen versin’’ derken, Pansiyoncular Odası Başkanı'ndan yana olanlar, ‘‘Devlet, pansiyon ve sektörün küçük temsilcilerini, esnafı desteklesin’’ görüşünü savundu.

  SONUÇ

  Bu tartışmada sonunda Pansiyoncular Odası Başkanı İrfan Bileydi, söyledikleriyle kaldı. Bakan Mumcu'nun turizmcileri hedef alan sözleri ise salonda alkışlandı.

  SORUYORUZ

  Bu tartışmada taraf olan Bakan Erkan Mumcu mu haklı, yoksa Pansiyoncular Odası Başkanı İrfan Bileydi mi?

  Dediği kabul edildi

  Bakan Mumcu, bir başka tartışmayı ise başkan Kumbul ile yaşadı. Salondaki sivil toplum örgütü temsilcileri, Konyaaltı Projesi'nin liderlik tartışması konusunda da Kumbul ve Mumcu taraftarları olarak ikiye bölündü. Bir grup, Kumbul'un önerdiği Valilik, Büyükşehir ve Konyaaltı Belediyesi'nin üçlü protokolunu, diğer grup da Bakan Mumcu'nun önerdiği 'Lider Vali olsun' görüşünü savundu.

  SONUÇ

  Bakan Mumcu, bu tartışmanın sonunda projenin lideri olarak Vali Ertuğrul Dokuzoğlu'nu atadı. Mumcu'ya salondakilerin büyük çoğunluğu destek verdi. Başkan Kumbul ise itirazı ile kaldı.

  SORUYORUZ

  Bu tartışmada taraf olan Bakan Mumcu mu haklı, yoksa başkan Kumbul mu?

  1. TARTIŞMA

  MUMCU:

  ‘Ben bu projeye lider olamam. Çünkü uzaktayım. Gözden uzak olan işten de uzak kalır. Belediye başkanı da olmaz, çünkü siyasi. İleride muhalefete takılabilir. Bu işin lideri ancak vali olur. Çünkü, vali devletin temsilcisidir. Hiç bir etki altında kalmaz.’’

  KUMBUL:

  Hayır, sadece vali olmamalı. Bu projenin liderliği Antalya Büyükşehir Belediyesi, Turizm Bakanlığı, Valilik ve Konyaaltı Belediyesi'nin katılımyla imzalanacak üçlü protokol vasıtasıyla yapılmalıdır. Doğrusu da bu.’’

  2. TARTIŞMA

  BİLEYDİ:

  ‘‘Önce bizi kurtarın, sonra Konyaaltı Projesi'ni kurtarırsınız. Kaleiçi'ndeki pansiyoncular kan ağlıyor. Esnafımız kepenk kapatmak üzere. Bir tek turist gelmiyor. Ben size anlatmak için 1.5 yıldır randevu istiyorum, fakat bir türlü ulaşamadım.’’

  MUMCU:

  ‘‘İnsanları kulaklarından tutup getirmemi bekleyemezsiniz. Nitelikli ürün sunmuyorsunuz. Sonra da kalkıp şikayet ediyorsunuz. Sizler barakadan bozma dükkanlarda çalışıyor, taklit ürünler satıyorsunuz. Gelenin gidenin sağını solunu çekiştiriyorsunuz. Dükkanın önüne sandalye atıp, yere tükürüyorsunuz.’’

  KONYAALTI ‘Cannes’ PROJESİ NEDİR?

  Bu proje, Güney Fransa'nın sahil kenti Cannes örnek alınarak hazırlandı.

  Projenin, Konyaaltı Sahili'nin ALKE Tesisleri'nin bittiği bölümden itibaren Karayolları Sosyal Tesisleri'ne kadar olan bölüme yapılması planlanıyor.

  Proje bütünlüğü içerisinde, sahilde bir dizi sosyal tesisler yer alaacak. Bu tesisler arasında, açık hava tiyatrosu, disko, spor alanları, yürüyüş yolları, bisiklet yolu, özürlüler için tesisler ve Çin Lokantası yer alacak.

  Sahildeki tesislerin biri şiş köfte, diğeri deniz ürünlerini satacak. Bir tesis diğer tesisin yaptığının aynısını yapıp satamayacak.

  Sahilde hediyelik eşya satan mağazalardan dünya çapında sirke kadar her şey bulunacak.

  Hürriyet Akdeniz okuyucuya soruyor

  Bu tartışmalar konusundaki düşünceleriniz için sayfalarımızı sizin görüşlerinize açıyoruz. Bize yazın. Kim haklı sorusunun yanıtını fakslardan çıkacak ortak görüş belirlesin.

  FAKS NUMARALARIMIZ

  0-242-340 54 24

  0-242-243 40 43

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı