Gündem Haberleri

  İki ayrı virüs birleşirse biyolojik silah olur

  Arzu ÇETİK/İZMİR, (DHA)
  07.01.2006 - 15:28 | Son Güncelleme:

  Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF) Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, İzmir Tabip Odası Danışma Kurulu Üyesi Doç. Dr. Candan Çiçek, insanlarda gribe neden olan H3N2 virüsü ile kuş gribi virüsü H5N1'in aynı anda bulaşması durumunda yeni bir influenza (grip) virüsünün ortaya çıkma riskinin yüksek olduğunu açıkladı. Doç.Dr. Çiçek, “Bizim asıl korkumuz bu. Grip sezonunda olduğumuzu düşündüğümüzde bu olasılık çok yüksek. Böyle bir virüsü laboratuvarlarda yapmaya kalksalar biyolojik silah olurdu” dedi.

  İzmir Tabip Odası bünyesinde oluşturulan danışma kurulunun düzenlediği basın toplantısında, kuş gribi ile ilgili farklı boyutlara dikkat çekildi. EÜTF Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve danışma kurulu üyesi Doç. Dr. Candan Çiçek, hazırladıkların raporu açıkladı. Yeni bir influenza virüsünün oluşması ve bunun insandan insana bulaşma özelliği olması durumunda “kıyamet kopar” diyen Doç. Dr. Çiçek, şu anda grip sezonunda olduğumuzu ve bunun kuş gribine neden olan H5N1 virüsüyle birleşmesi durumunda tehlikenin çok daha büyük olabileceğini öne sürdü. Doç. Dr. Çiçek şöyle konuştu:“Grip sezonundayız. Ortalıkta H3N2 dolaşıyor. Kuşlardan da H5N1 geliyor. Bir insan ikisini aynı anda niye almasın? Alabilir. Yüksek olasılık. O yüzden H5N1'i ortadan kaldıralım diyoruz. İnsan influenza (grip) virüsü hiçbir şeyle karışmasın. Bizim derdimiz bu. Yepyeni bir influenza virüsü ortaya çıkabilir. Dünyada hiçbir insan bununla temas etmediği için bütün popülasyon hassas olur. İşte o zaman, dünya nüfusunun yüzde 10'unun öleceğinden bahsediliyor.”

  FELAKET SENARYOSU

  Böyle bir virüsün oluşmadığını, oluşursa diye korktuklarını belirten Doç. Dr. Çiçek sözlerini şöyle sürdürdü: “Böyle bir virüsü laboratuvarlarda yapmaya kalksalar biyolojik silah olur. Yoksa bu kuştan gelmiş üç kişiye bulaşmış bunlar genel için mühim değil. Doğru düzgün önlem alınırsa bunların önü kesilir. Bir insanın vücudunda iki virüs birden birleşir, yeni bir virüs ortaya çıkarsa, o virüsün insandan insana bulaşma özelliği olursa, o zaman bir enfeksiyon hastalığından bütün dünyanın aynı anda etkilenmesi anlamına gelen pandemi olacak. O zaman Türkiye'de 11 milyon kişinin etkileneceği düşünülüyor. Yani her nüfusun yüzde 10- 15'inin hastalanacağı, bunların yarıdan fazlasının öleceği düşünülüyor. Asıl felekat o zaman.”

  TÜRKİYE ÜÇÜNCÜ DEVREDE

  Doç. Dr. Çiçek kişilerin H3N2 virüsüne karşı bağışıklık kazanması için grip aşısı olması önerisinde bulundu. Doç. Dr. Çiçek, “Hiç olmazsa H3N2'ye bağışık olsun. Diğerini aynı anda alırsa ötekiyle karışmasın” dedi. Bir enfeksiyon hastalığından bütün dünyanın aynı anda etkilenmesi anlamına gelen pandeminin 6 alarm devresi olduğunu vurgulayan
  Doç. Dr. Çiçek şunları söyledi: “Şu anda biz üçteyiz. Üçüncü devrede hayvanlarda yaygın hastalık oluşturuyor. Hayvanlardan insanlara bulaşıyor. İnsandan insana bulaşan yok. Altıncı devrede artık herşey bitmiş demek. 4 ve 5'inci devrelerde bu işin insandan insana başladığı tarifleri var. 6'ıncı evrede bütün dünyaya yayılıyor. 1918'deki İspanyol gribi 9 ayda bütün dünyayı dolaşmış. 40 milyon kişi ölmüş. Şimdiki koşullarda 3 haftada dolaşır diyorlar.”

  Doç. Dr. Çiçek, şimdiye kadar insandan insana bulaşma örneğinin sadece 2002 yılında Vietnam'da bir annenin emzirdiği bebeğine bulaştırmasıyla yaşandığını hatırlattı.

  ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

  Evcil kümes hayvanları ile direkt temastan kaçınılması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Çiçek, tavuk etlerinin iyice yıkanıp, kaynatılarak yüksek ısıda pişirilmesi, tavuk eti ile her temastan sonra ellerin iyice yıkanması, çiğ yumurta yenmemesi gerektiğini vurguladı.

  Hastalık bulgularının genelde grip gibi seyrettiğine ancak her hapşırık, öksürük gibi belirtilerin de gribe yorulmaması gerektiğine dikkat çeken Doç. Dr. Çiçek, bulguları şöyle özetledi:“Grip belirtileri, 38 derecenin üzerinde ateş, baş ağrısı, öksürük, kas ağrısı, karın ağrısı, bulantı-kusma, balgam çıkarma, boğaz ağrısı, burun akıntısı, nefes zorluğu. Bunlara ek olarak kuş gribinin H5N1 ile enfeksiyonlarında ishal belirtileri daha fazla görülür. Normal gripte ishal görülmez. Kuş gribinin ölüme yol açması da akciğerlerde iltihap yapmasından kaynaklanıyor.”

  Doç. Dr. Çiçek, insanların çıplak elle, çekinmeden hayvanlarla temas etmesinin, gazetelerde yayınlanan fotoğraflara benzer görüntülerin devam ettikçe, insanlarda kuş gribi vakalarının artmasını beklediklerini, tedbirler alındığı taktirde salgında kurtulunabileceğini sözlerine ekledi.

  EÜTF Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Tabip Odası Halk Sağlığı Komisyon Üyesi Dr. Melten Çiçeklioğlu ise, evcil hayvanların yaban kuşlarıyla temastan uzak tutulması gerektiğini belirterek, belediyelerin pazarlarda, açık alanlarda et, tavuk satışlarının önüne geçmesi gerektiğini kaydetti.

  Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şube Başkanı Dr. Ergün Demir ise, daha önce Mersin'de kamyondan yapılan tavuk dağıtımını eleştirdi. Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Özgür Arslan ise, kuş giribinin belirtilerinin geçen 15- 16 Aralık'ta ortaya çıktığını, ancak tedbir alınmada geç kalındığını, hala vatandaşların çıplak elle hayvanları tuttuğuna dikkat çekti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı